HORTENSJA OGRODOWA czy BUKIETOWA - która lepiej sprawdzi się w polskich warunkach?

Hortensja ogrodowa czy bukietowa - która lepiej sprawdzi się w polskich warunkach?
Fot. Photos.com

Obie odmiany prezentują się wspaniale, szczególnie na tle trawnika, wzdłuż ścieżek czy altan. Obsypane kwiatami hortensje niezwykle zdobią nasze ogrody. Zasuszone kwiaty wykorzystuje się do suchych bukietów.

Hortensja ogrodowa jest bardziej efektowna niż bukietowa. Krzew osiąga 1-1,5 m wysokości. Duże kwiaty mogą być białe, różowe, fioletowe, niebieskie (nawet na jednej roślinie). Natężenie koloru zależy m.in. od odczynu gleby (ziemia bardziej zasadowa – kwiaty różowe, bardziej kwaśna – niebieskie). Hortensja ogrodowa kwitnie od czerwca do sierpnia.

Hortensja bukietowa jest wysokim krzewem (1,5-2 m wysokości) o kremowobiałych, stożkowatych kwiatostanach, które mogą mieć nawet 20-30 cm długości. Przekwitając kwiaty stają się bardziej różowe, a następnie zasychają. Pozostawione są ozdobą krzewu zimą. Hortensja bukietowa kwitnie w sierpniu i we wrześniu.

Hortensje - którą wybrać do naszych ogrodów?

Obie prezentują się pięknie, ale hortensja ogrodowa jest o wiele trudniejsza w uprawie niż bukietowa, stąd łatwo o hodowlaną porażkę. Hortensja ogrodowa jest bardzo wrażliwa na mróz i dobrze rośnie jedynie w regionach o łagodnym klimacie. Potrzebuje żyznej, próchniczej, lekko kwaśnej ziemi. Wymaga nawożenia i podlewania, inaczej szybko więdnie.

Natomiast hortensja bukietowa jest najbardziej odporną na mróz odmianą tej rośliny (wśród uprawianych w naszym kraju). Nie jest aż tak wymagająca co do jakości gleby i ilości wody jak hortensja ogrodowa, więc lepiej sprawdzi się w polskich warunkach.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły