Estragon w ogrodzie. Jak uprawiać?

Estragon w ogrodzie. Jak uprawiać?
Fot. Gettyimages.com

Estragon to znana roślina przyprawowa i lecznicza, która z powodzeniem można uprawiać w przydomowym ogrodzie. Uprawa estragonu.

Prawidłowa nazwa estragonu to bylica estragon (łac. Artemisia dracunculus). Jest to roślina wieloletnia, która charakteryzuje się ostrawym, gorzkawym i korzennym smakiem. Estragon wykorzystywany jest jako przyprawa w kuchni – stosuje się go do doprawiania potraw mięsnych oraz dań z ryb, a także do sosów, zup oraz kwaszenia ogórków.

Estragon to także znana roślina lecznicza: pobudza apetyt, ułatwia trawienie, zwiększa wydzielanie soków trawiennych, pobudza wytwarzanie żółci, działa moczopędnie, przeciwzapalnie i rozkurczowo.

Uprawa estragonu w ogrodzie

Estragon to roślina szybko rozrastająca się, dlatego planując jego posadzenie w ogrodzie, zarezerwujmy sporo miejsca. Roślina ma wzniesiony pokrój, dorasta do około 1 m wysokości.

Do uprawy estragonu należy wybrać miejsce słoneczne i ciepłe. Najlepiej sadzić go do gleby żyznej, wilgotnej, piaszczysto-gliniastej, o odczynie obojętnym bądź zasadowym.

>>> Jakie przyprawy możemy wyhodować sami w ogródku? [KLIKNIJ!]

Gdy nie ma opadów i gleba jest sucha, trzeba estragon podlewać. Konieczne jest też usuwanie chwastów i spulchnianie ziemi wokół rośliny.

Jako przyprawę oraz surowiec zielarski stosuje się młode pędy estragonu z liśćmi. Zbiera się je w lipcu i sierpniu. Można je używać w stanie świeżym bądź suszonym.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły