Co to jest wilk na roślinie? Czy można go ukorzenić?

"Wilki” - tak ogrodnicy nazywają silne jednoroczne pędy rosnące pionowo na konarach drzew owocowych. Ale wilkami okreslane sa także zbędne pędy innych roslin wymagające usunięcia.

Na drzewach owocowych długie pędy, rosnące prostopadle do grubych konarów drzew, pojawiają się latem. Nie są one jednak potrzebne jabłoniom, śliwom i gruszom, które wytwarzają pąki kwiatowe na krótkopędach. „Wilki” nie zwiększają zatem ich owocowania, a wręcz im szkodzą, bo zasłaniają światło dojrzewającym owocom. Jabłka i gruszki są mniejsze, wybarwione i nie tak smaczne.

Wilki najlepiej usunąć w lipcu i sierpniu. Najpóźniej zabieg ten wykonuje się na 3 tygodnie przed zbiorem owoców. Usunąć trzeba aż 90 procent niechcianych pędów. Resztę można ewentualnie pozostawić jako materiał dla odnowienia się korony drzewa.

Wilki, podobnie jak na drzewach owocowych, pojawiają się np. na pomidorach. Te można szybko ukorzenić, wkładając do pojemnika z wodą. Potem wystarczy włożyć ukorzenionego pomidora do gruntu i w ten sposób wyhodować kolejną piękną roślinkę.

Powiązane artykuły