Bażyna - zimozielona roślina wrzosowata do ogrodu

Bażyna - zimozielona roślina wrzosowata do ogrodu
Fot. thinkstockphotos.com

Bażyna to niewielka krzewinka zaliczana do roślin wrzosowatych, doskonała na wrzosowiska. Bażyna - zimozielona roślina do ogrodu.

Bażyna czarna to roślina zaliczana go grupy roślin wrzosowatych. Obok wrzosów, wrzośców, różaneczników i azalii znakomicie nadaje się na wrzosowiska. W Polsce rośnie także w stanie dzikim – jest pod ochroną.

Bażyna dorasta zaledwie do 20–30 cm wysokości. Swoim wyglądem krzewinka ta przypomina wrzośce. Dekorację rośliny stanowią drobne, igiełkowe, zimozielone listki. Jesienią krzewinkę zdobią także owoce.

Warunki uprawy bażyny

Bażyna, jak wszystkie rośliny wrzosowate, wymaga do prawidłowego wzrostu ziemi żyznej, przepuszczalnej i lekkiej, koniecznie kwaśnej. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ewentualnie bardzo lekko zacienionym.

Zastosowanie bażyny w ogrodzie

Bażyna to znakomita roślina na wrzosowiska. Najlepiej obsadzać nią brzegi wrzosowiska. Bażyne można tez sadzić w ogródkach skalnych. Jej płożący pokrój powoduje, że doskonale nadaje się jako roślina zadarniająca (okrywowa).
Najbardziej znaną odmianą bażyny czarnej jest ‘Bernstein’ – jej żółte liście jesienią przebarwiają się na piękny brązowożółty kolor.

Powiązane artykuły