O czym pamiętać, wykańczając korytarz w strefie nocnej? Jakich błędów nie popełnić?

Mieszkanie funkcjonalne i nowoczesne - jak urządzić?
Fot. Krzysztof Zasuwik

jak wykończyć korytarz w strefie nocnej? To zadanie wymagające przemyślenia zarówno ogólnej koncepcji, jak i detali wystroju. Jeśli przesadzisz, efekt będzie przytłaczajacy. Jeśli nie zaryzykujesz, uzyskasz efekt ascetyczny. Mówimy, jak zgrać wyglad korytarza i wystrój mieszkania w strefie nosnej.

Korytarz w strefie nocnej jest przestrzenią bardzo trudną do aranżacji. Często ma postać długiej wąskiej kiszki, niedostatecznie doświetlonej i urządzonej bez pomysłu. Kilka blisko położonych skrzydeł drzwiowych, mały metraż, konieczność dopasowania do siebie wielu elementów wystroju: posadzki, stopni oraz balustrady schodów, listew przypodłogowych, drzwi i opasek drzwiowych, w domach z poddaszem także fragmentów więźby – oto długa lista zadań stojących przed inwestorami.

Jak wykończyć korytarz w strefie nosnej?

Jedną z najważniejszych zasad, jakimi należy się kierować, jest umiar. Dobrze jest ograniczyć liczbę wykorzystanych kolorów i materiałów. Sprawdzonym sposobem jest zamawianie jak największej liczby elementów drewnianych u tego samego producenta, nie każdy może sobie jednak na taki luksus pozwolić. Warto wówczas wybrać skrzydła i opaski drzwiowe oraz listwy przypodłogowe w kolorze takim jak odcień ścian. Najlepiej jeśli będzie to biały, który dodatkowo optycznie powiększy nasz hol. Jeśli większość elementów zniknie we wnętrzu, zyska ono prosty, nowoczesny wyraz i tym piękniejsze wydadzą się pozostałe, np. drewniana posadzka lub belki więźby.

Konkurencyjnym pomysłem jest zróżnicowanie skrzydeł drzwiowych i ożywienie korytarza przez nadanie im różnorodnych kolorów. Jeśli zdecydujemy się pomalować każde drzwi na inny kolor, pamiętajmy, żeby najpierw upewnić się, czy jest to możliwe (tzn. czy skrzydło nie jest np. okleinowane). Poza tym pozostałe elementy wystroju – ściany, posadzka – powinny być w takim przypadku neutralnym tłem dla skrzydeł drzwiowych.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły