Kolory ścian w pokoju dziecka – jak dobierać?

Kolory ścian w pokoju dziecka – jak dobierać?
Fot. Jarosław Chabros

Jeszcze przed przyjściem dziecka na świat warto się zastanowić, jak wykończyć ściany, sufit i podłogę w pokoju przeznaczonym dla malucha.

Dzieci zwykle lubią kolory. Barwy stymulują rozwój i z pewnością wpływają na nastrój każdego człowieka. Zimne działają uspokajająco, ciepłe pomagają się zrelaksować, ale odcienie żółci i pomarańczu pobudzają do działania. A więc warto je zastosować tam, gdzie dziecko ma się bawić. W miejscu odpoczynku lepszy jest błękit i zieleń. Pamiętajmy, że zbyt intensywne barwy drażnią i rozpraszają uwagę, a ciemne ściany wyglądają ponuro i mogą nawet spowodować depresję.

>>> Jak urządzić pokój dla dziecka? Krok po kroku [KLIKNIJ!]

W małych pokojach dziecięcych najlepiej, gdy ściany są jasne, wręcz białe, bo dzięki temu wydaje się, że pomieszczenie jest większe. Ale jednocześnie nie jest to praktyczne – maluch z pewnością szybko ubrudzi ściany i na jasnych będzie to najbardziej widoczne. Jeśli ma nam to przeszkadzać, lepiej nie wybierajmy bieli. Jednak – żeby się niepotrzebnie nie denerwować – polecam raczej pogodzić się z tym, że dopóki nasza pociecha nie podrośnie, ściany pokoju dziecka będą brudne.

Zamiast malować ściany pokoju dziecięcego, można też przykleić tapety. Jest wiele przeznaczonych do pokoi dziecięcych - z motywami z ulubionych bajek, zwierzętami, samochodami - łatwo wybrać coś, co spodoba się naszemu dziecku. Z myślą o alergikach są produkowane tapety zawierające substancje uniemożliwiające rozwój bakterii i grzybów (Bio-Pruf). Do pokoju dziecka można też wybrać tapetę zmywalną - ubrudzona kredkami czy jedzeniem (ale nie tłustym!) daje się oczyścić mokrą gąbką. Niestety, nie zawsze efekt jest zadowalający, a zdarza się, że brud zmywa się razem z... tapetą, a jej naprawa jest bardziej kłopotliwa niż zamalowanie farbą plam na ścianie.