Jakie lampy są odpowiednie do łazienki?

Jakie lampy wybrać? Co nowego oferują producenci. Poznaj zasady i nowinki i oświetl swoją łazienkę bezpiecznie i efektownie.

W łazience ważne jest bezpieczeństwo. Nie na każde oświetlenie możemy sobie pozwolić. Oprawy powinny odpowiadać normom szczelności (paro- i wodoszczelność oznaczana jest symbolem IP) i nie należy ich montować bliżej niż 60 cm od sprzętów, takich jak wanna, kabina, umywalka. Oprawy instalowane w strefie bezpośredniego kontaktu z wodą, na przykład wewnątrz kabiny prysznicowej, muszą mieć odporność IP 65, pozostałe oprawy dobrze, by miały IP 44. W strefie oddalonej od wody wystarczy IP 20. Gdy nie udaje nam się znaleźć opraw typowo łazienkowych, zgodnych z normami szczelności, odpowiednich pod względem wzorniczym i pasujących do danego wystroju, można użyć w łazience opraw przewidzianych do stosowania na zewnątrz budynków. Są hermetyczne (IP65) i wiele z nich wyróżnia się interesującym designem.

Do łazienki wkraczają nowe technologie. W szczelinach sufitu, pod lub nad szafkami, pod wanną stosuje się ukryte pasy ledowe (czasami nawet światło w kolorach RGB). LED instaluje się nie tylko w formie linii, ale także punktowo – oprawy montowane są w posadzce lub ścianie, nawet wewnątrz kabiny prysznicowej. Jeśli zaplanujemy deszczownicę zintegrowaną ze światłem, wówczas nie potrzebujemy dodatkowych punktów świetlnych.

Powiązane artykuły