Jakie gatunki roślin mogą rosnąć w łazience?

Czy mozna uprawiac rosliny w lazience?
Fot. Andrzej Szandomirski

Są gatunki roślin, które wyjątkowo dobrze rosną w łazience. Do uprawy w łazience nadają się takie rośliny, jak: soleirolia, paprotka, maranta, sitowie czy cyperus. Paproć rosnąca w pokoju nie jest łatwa w uprawie, ale w łazience panują dla niej idealne warunki – ciepły oraz wilgotny klimat.

Wilgotny i ciepły klimat panujący w łazience

Ciepłe powietrze oraz wysoka wilgotność utrzymuje się szczególnie po użyciu prysznica. Panuje wówczas klimat podobny do szklarniowego. Dla wrażliwych roślin egzotycznych są to warunki idealne. Wiele roślin nie ma też nic przeciwko temu, by brać prysznic razem z nami. Należy pamiętać, żeby nie zmoczyć ziemi, gdyż roślinom dobrze robi okresowe przesuszenie podłoża.

Światło w łazience

Niektóre łazienki mają małe i zasłonięte okno lub okna.  Do takich łazienek należy wybrać tylko takie rośliny, które dobrze rosną w półcieniu lub cieniu. Matowe lub porowate szyby przemieniają promienie ostrego, letniego słońca na światło rozproszone, które lubią rośliny.

Niestety w łazience bez okna trzeba się wyrzec zielonych roślin i zadowolić jedynie roślinami sztucznymi, które bardzo przypominają żywe. Rozwiązaniem w ciemnej łazience jest także możliwość zamontowania specjalnego, przeznaczonego do wilgotnych pomieszczeń sztucznego oświetlenia dla kwiatów. W ten sposób można uprawiać tylko rośliny, których wymagania co do oświetlenia nie są duże. Należy do nich – Sanseveria trifasciata, Scindapsus, Cissus antarctica, Aspidistra, Hedera helix i Schefflera.

Powiązane artykuły