Pielęgnacja rośli doniczkowych zimą. Jak zapewnić im odpowiednią wilgotność?

Pielęgnacja rośli doniczkowych zimą. Jak zapewnić im odpowiednią wilgotność?
Fot. Piotr Mastalerz

Zimą nasze mieszkania i domy są ogrzewane, co powoduje zmniejszenie wilgotności powietrza. Czy to jest dobre dla roślin doniczkowych? Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą? Jak zapewnić im odpowiednią wilgotność powietrza?

Rośliny doniczkowe w okresie zimowym cierpią od zbyt suchego powietrza. Gdy pomieszczenia w domach i mieszkaniach są ogrzewane, zmniejsza się znacznie wilgotność powietrza. Rośliny doniczkowe zdobiące nasze wnętrza transpirują wtedy więcej wody i mogą żółknąc i zasychać. W okresie grzewczym koniecznie trzeba zwiększać wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których rosną kwiaty doniczkowe.

Co zrobić, aby wilgotność była większa? Jak nie przesuszyć roślin doniczkowych zimą?

Aby zwiększyć wilgotność roślin zimą spryskujmy je wodą. Nie może to być woda zimna! Najlepiej, żeby była też to woda odstała. Do spryskiwacza nalewajmy wodę nie bezpośrednio z kranu, ale taką która na przykład całą noc stała w pokoju w jakimś pojemniku (albo butelce). Gdy w pomieszczeniu jest bardzo ciepło, warto spryskiwać rośliny nawet kilka razy dziennie.
Aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny można ustawić doniczkę z rośliną na większej podstawce, którą wypełniamy drobnymi kamykami albo keramzytem i polewamy wodą. Doniczka nie może stać w wodzie – lustro wody musi znajdować się poniżej dna doniczki. Ten sposób nadaje się dla wszystkich roślin doniczkowych, ale szczególnie dla tych, których nie powinno się zraszać.

Powiązane artykuły