Mirt - jak uprawić i pielęgnować?

Mirt - jak uprawić i pielęgnować?
Fot. Gettyimages.com

Mirt to wiecznie zielony krzew ozdobny, w naszej strefie klimatycznej jedna z najstarszych roślin hodowanych w doniczkach w pomieszczeniach. Mirt jest symbolem płodności i czystości. Jak uprawiać i pielęgnować mirt?

Jak dbać o mirt?

Mirt w warunkach naturalnych, rosnący w Azji Mniejszej i nad Morzem Śródziemnym, ma czasami nawet 5 metrów wysokości, ale w naszych warunkach osiąga najwyżej 1 m. Od maja do lipca kwitnie, a następnie jego liczne białe kwiaty zmieniają się w niebieskie lub białe jadalne jagody.

Słyszy się opinie, że uprawa mirtu jest dość trudna. Żeby wyglądał okazale, wymaga uwagi i specjalnych zabiegów. Powinien być ustawiony w słonecznym miejscu, ale toleruje też półcień. Ważne jest, by zapewnić mu przewiew i świeże powietrze, więc dobrze jest go ustawić w pobliżu często otwieranego okna, a latem najlepiej go wynieść na balkon. Mirt nie powinien być hodowany w bezpośredniej bliskości innych roślin – nie lubi tłoku. Zimą najlepiej znosi temperaturę około 5oC i nie powinien być trzymany w temperaturze wyższej niż 10oC.

Podłoże dla mirtu powinno być żyzne i nie może zawierać wapnia, więc należy go podlewać wodą odwapnioną (miękką, odstaną). Nie można dopuścić do wysuszenia jego korzeni, dlatego trzeba go podlewać regularnie – w lecie, w okresie kwitnienia, dość obficie, zimą mniej. Należy jednak unikać zalegania nadmiaru wody w doniczce. Mirt można też zraszać wodą. Wiosną i latem raz w tygodniu powinno się go nawozić.

Mirt, zwłaszcza młody, należy wiosną przesadzić umieszczając na takiej samej głębokości, na jakiej rósł wcześniej, żeby nie zwiędł. Ta roślina bardzo dobrze znosi przycinanie, więc wiosną można usunąć jej zbyt wyrośnięte pędy, przy okazji formując jej kształt.