Jak pielęgnować zygokaktusa, żeby pięknie kwitł?

Jak pielęgnować zygokaktusa, żeby pięknie kwitł?
Fot. Konrad Kalbarczyk

Zygokaktus zwany też schlumbergą, raczkiem, grudnikiem (bo kwitnie w grudniu), kaktusem bożonarodzeniowym (z tego samego powodu) to bardzo atrakcyjna roślina, która jest łatwa w uprawie. Jak pielęgnować zygokatusa?

Jak pielęgnować grudnika?

Główną ozdobą tej rośliny są najczęściej intensywnie różowe, czerwone lub karminowe dzwonkowate kwiaty, które w dużej obfitości pokrywają roślinę i ładnie kontrastują z ciemną zielenią zwisających lekko pędów (złożonych z jajowatych członów o lekko karbowanych brzegach). Na szczycie tych pędów właśnie pojawiają się kwiaty i utrzymują się one dość długo. Pora kwitnienia schlumbergi trwa od listopada do lutego, choć zdarzają się osobniki, które zaczynają kwitnąć dopiero w marcu.

Aby jednak w ogóle zygokaktus zakwitł musi przejść dwa okresy spoczynku. Najpierw zimą, po przekwitnięciu. Wtedy nie powinno się go podlewać mniej więcej przez cztery do sześciu tygodni (idealna roślina dla zapominalskich). Najlepiej też, żeby stała w dość niskiej temperaturze, niższej nieco od pokojowej. Następnie roślinę podlewa się mniej więcej raz na tydzień. Drugi okres spoczynku przypada na wczesną jesień. W okresie wzrostu oraz kwitnienia można ją nawozić. Gdy roślina zawiąże pąki nie powinno się jej przestawiać ani też obracać, bo powoduje to opadanie pąków.

Zygokaktus nie lubi też przesadzania. Rozmnaża się bardzo łatwo – wystarczy urwać końcówki pędów i wsadzić je w ziemię. 

Zygokaktus nie jest tak naprawdę kaktusem, to sukulent. I jako sukulent nie wymaga częstego podlewania – właściwie można na długie tygodnie o roślinie zapomnieć a ona, pod warunkiem, że jest ustawiona w słonecznym miejscu, świetnie da sobie radę.