Jak pielęgnować bambusy w domu?

Jak pielęgnować bambusy w domu?
Fot. Łukasz Zandecki

Tak naprawdę najbardziej popularny gatunek bambusa z polskich kwiaciarni, zwany szczęśliwym, to wcale nie bambus tylko odmiana draceny – tzw. dracena Sandera. Pochodzi z Azji i tam się kupuje ją „na szczęście” na chiński Nowy Rok. Jak dbać o tę roślinę?

Ilość łodyg szczęśliwego bambusa ma znaczenie symboliczne. Najlepiej zacząć od trzech – oznaczają szczęście; pięć  ma przynieść bogactwo, a sześć zapewnić dobre zdrowie. Roślina ta nie wymaga szczególnej pielęgnacji, nadaje się dla początkujących hodowców. Można trzymać ją w naczyniu z wodą – świetnie nadaje się do uprawy hydroponicznej. Woda, w której trzymamy pędy powinna być wymieniana przynajmniej raz w tygodniu.

Gdy się bambus ukorzeni, można przesadzić roślinę do doniczki z ziemią, najlepiej ziemią przeznaczoną dla dracen. Nie wolno podlewać jej wodą bezpośrednio z kranu, chlor bowiem bardzo dracenie Sandera szkodzi. Żółkną od tego liście. „Szczęśliwego bambusa” należy często podlewać, lubi wilgotne podłoże, trzeba je stale utrzymywać w takim stanie, i zraszać liście.

Rośliny nie powinno się stawiać go bezpośrednio przy kaloryferze. „Bambus na szczęście” lubi światło, ale nie lubi bezpośredniego wystawiania na promienie słoneczne – wtedy żółkną mu liście. Najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej (w przedziale między 18 a 22 stopnie Celsjusza).