Jak myć kwiaty doniczkowe?

mycie-roslin-doniczkowych
Fot. Photos.com

Aby kwiaty doniczkowe uprawiane w mieszkaniach pozostawały w dobrej kondycji, trzeba je odpowiednio pielęgnować, m.in. systematycznie usuwać kurz z liści. Jak myć kwiaty doniczkowe?

Kurz, który osadza się na liściach roślin doniczkowych uprawianych we wnętrzach, zatyka ich aparaty szparkowe hamując fotosyntezę, a to powoduje gorszy wzrost roślin.
Najczęstszym sposobem usuwania kurzu z liści roślin doniczkowych jest ich mycie wodą.

>>> Jakie wiosenne rośliny wybrać do domu? [KLIKNIJ]

Jak myć liście kwiatów doniczkowych?

  • Sposób 1: mycie liści wilgotną ściereczką. W ten sposób myje się liście dużych roślin. Zwilżoną w letniej wodzie ściereczką przeciera się powierzchnię liści po obu stronach. Aby nie rozmazywać kurzu na liściach, trzeba często płukać ściereczkę w czystej wodzie.

  • Sposób 2: mycie całej rośliny pod prysznicem. Ten sposób można zastosować w przypadku roślin o niezbyt dużych rozmiarach. Rośliny wstawia się do wanny (lub do brodzika) i zabezpieczając odpływ sitkiem (aby ewentualnie wypłukana ziemia nie zatkała przewodów hydraulicznych). Powierzchnię ziemi w doniczce najlepiej zakryć folią – jest to potrzebne, aby zbyt dużo wody nie dostało się do podłoża w doniczce podczas mycia. Rośliny myjemy delikatnym strumieniem letniej wody z prysznica (za silny strumień może spowodować uszkodzenia liści, kwiatów i młodych pędów). Po takim prysznicu, rośliny powinny zostać obsuszone.

  • Sposób 3: spryskiwanie roślin. Tak myje się rośliny o drobnych i delikatnych liściach. Po umyciu na liściach nie powinny pozostawać kropelki wody.

  • Sposób 4: prysznic z deszczu. Ten sposób można wykorzystać latem, wystawiając rośliny na zewnątrz w czasie, gdy pada niezbyt intensywny deszcz. Przed wniesieniem do domu, rośliny powinny wyschnąć.