Jak dbać o prymulki w doniczkach w domu?

Jak dbać o prymulki w doniczkach w domu?
Fot. sxc.hu

Prymulki to jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych kwitnących wiosną. Możemy je kupić w kwiaciarniach, gdy na dworze jeszcze panuje zima. Jak dbać o prymule, by długo kwitły w domu?

Prymulki (łac. Primula) to powiew wiosny w naszych mieszkaniach. Na przełomie zimy i wiosny ich oferta w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych, a także innych punktach sprzedaży jest ogromna. Do wyboru mamy rośliny o kwiatach pojedynczych albo podwójnych, w różnych kolorach: od białego przez żółty, pomarańczowy, czerwony do różowego i fioletowego.Są również odmiany o kwiatach dwubarwnych.

Przymierzając się do zakupu prymulek, zwróćmy uwagę na kondycję rośliny – absolutnie nie powinna być ona zwiędnięta. Wybierajmy egzemplarze zdrowe, bez oznak chorób (na przykład nalotu szarej pleśni) czy żerowania szkodników. Najlepiej, gdy obok sporej ilości rozwiniętych już kwiatów, na roślinie jest jeszcze duże zawiązanych pąków kwiatowych.

Jak dbać o prymule by długo kwitły?

Prymulka będzie dłużej cieszyła nasze oczy kwiatami, gdy ustawimy ją w miejscu o niższej temperaturze. Zazwyczaj im cieplej w pomieszczeniu, tym okres kwitnienia będzie krótszy.

Prymulki najbardziej lubią miejsca chłodne i nie w pełnym słońcu, dlatego najkorzystniej jest ustawić je blisko okna, które nie jest zbytnio nasłonecznione.

Prymulki nie lubią nadmiaru wody, ale nie wolno też dopuścić do przesuszenia ziemi w doniczce. Rośliny podlewać należy tak, aby podłoże było stale wilgotne – zwykle wystarczy dwa razy w tygodniu. Najlepiej podlewać nalewając wodę na podstawkę.

Aby prymulki dłużej kwitły, warto co dwa tygodnie zasilić je nawozem do kwitnących roślin doniczkowych. Usuwajmy przekwitnięte kwiaty – rozwijają się często na nich choroby grzybowe.

Powiązane artykuły