Remont kuchni. Wymieniamy blat na nowy

Remont kuchni. Wymieniamy blat na nowy.
Fot. thinkstockphotos.com

Blat z drewna, płyty laminowanej, kamienia czy może betonu? Ty wybierasz, a my podpowiadamy. Bo często wystarczy wymienić tylko blat, by kuchnia nabrała nowego stylu.

Z jakiego materiału może być wykonany blat?

Najpopularniejszy i najtańszy jest blat laminowany, z płyty wiórowej pokrytej warstwami papieru utwardzanego żywicą. Wśród drewnianych do wyboru masz drewno lite i klejone (nie rozsycha się jak lite). Dalej blaty kamienne, najczęściej z granitu – twarde i ciężkie. Droższe kompozytowe – wytrzymałe mieszanki minerałów i żywic. Betonowe – ciężkie, o nierównej powierzchni, ale dające oryginalny efekt. W końcu ceramiczne (płytki) oraz stalowe.

Laminat coraz doskonalszy

Wśród blatów laminowanych bez trudu znajdziesz te odwzorowujące rysunek drewna, piasku, kamienia lub betonu. Szukaj blatów dobrej jakości (HPL), odpornych na uderzenia, wybarwienia i środki chemiczne. Niektóre, np. z oferty firmy Pfleiderer pokryte są powłoką antybakteryjną.

Drewno kontra fornir

Naturalne drewno (egzotyczne jest odporniejsze i twardsze od rodzimego) można po latach lekko przeszlifować, a olejowane regularnie odświeżać olejem. W przypadku forniru, którego grubość wynosi zwykle od 0,1 mm do 2 mm, o szlifowaniu nie ma mowy.

Beton architektoniczny

Nadaje się nie tylko na blat, ale również do wykańczania boków szafek, korpusu wyspy, a nawet budowy regałów lub siedzisk. Blat najlepiej zamawiać w formie jednej płyty – wylewanej w całości, pod wymiar mebli. Aby dobrze sprawował się w kuchni (był odporny na działanie wody i łatwy do utrzymania w czystości), powinien zostać wcześniej zaimpregnowany. Beton architektoniczny oferuje np. Morgan & Möller.

Montaż - co należy wiedzieć?

• Blat laminowany można łatwo przyciąć. Krawędzie należy zabezpieczyć listwą (akrylową lub metalową), a przy zlewozmywaku uszczelnić silikonem.

• Do obróbki drewna wystarczy pilarka. Drewno surowe trzeba wielokrotnie polakierować lub pokryć olejem.

• Blat kamienny wymaga fachowego przycięcia i montażu.

• Podobnie kompozyt, który z czasem nadaje się do odświeżenia (uzupełnienia, wyszlifowania).

• Blat z betonu można przygotować nawet w domu klienta.

• Stalowy potrzebuje stelaża z drewna lub stali.

• Blat z płytek wymaga dodatkowo podkładu z wodoodpornej płyty.

Indywidualne podejście

Pamiętaj, że kuchnia ma odpowiadać twoim potrzebom, stylowi życia. Jeśli np. zamierzasz często korzystać z aplikacji mobilnych do obsługi piekarnika czy ekspresu do kawy, możesz wyciąć w blacie (z wyjątkiem laminowanego) wgłębienie na tablet czy stację dokującą telefon komórkowy. Z blatu mogą też wysuwać się gniazda elektryczne, okap, rosnąć w doniczkach zioła.

Powiązane artykuły