REMONT KUCHNI. Wymieniamy AGD i baterię.

Dobrze dobrane AGD to gwarancja funkcjonalnej kuchni. Dzięki sprzętom do pieczenia, gotowania, zmywania czy oczyszczania powietrza praca w kuchni będzie przyjemnością. O czym pamiętać podczas ich montażu, które wybrać? Podpowiedzi poniżej.

Montaż AGD usytuowanego przy ścianie nie sprawia większych kłopotów. Wystarczy podłączyć je do zasilania z odpowiednim napięciem. Jeśli jednak chcesz gotować na wyspie kuchennej, niezbędne jest doprowadzenie instalacji na środek kuchni lub granicę kuchni z salonem. Przewody elektryczne do piekarnika i płyty indukcyjnej oraz rury wodno-kanalizacyjne do zlewozmywaka ukryjesz w bruździe pod posadzką (o ile grubość stropu na to pozwala). Przy rurach odpływu uwzględnij 2-procentowy spadek w stronę pionu kanalizacyjnego oraz pamiętaj o tym, że odległość zlewu od pionu nie powinna przekraczać 3 m.

Dobra wentylacja. Bez niej nawet najnowocześniejsza kuchnia będzie niefunkcjonalna. Okap z opcją wyciągu połącz z kanałem wentylacyjnym (rurę
możesz schować w suficie podwieszanym). Pochłaniaczowi wystarczy dostęp do prądu. Wydajność okapu dopasuj do wielkości pomieszczenia, np. 216 m³/h do kuchni o powierzchni 12 m².

Ekologicznie. Nawet 50% energii elektrycznej w domu pochłaniają lodówka, zmywarka, piekarnik i czajnik elektryczny. Ponieważ nie wymieniasz ich zbyt często, warto zainwestować raz a dobrze, np. w zmywarkę z klasą efektywności energetycznej A+++, zużywającą tylko 6 litrów wody w jednym cyklu mycia.

Kupując zlewozmywak, zwróć uwagę na udogodnienia, np. przycisk do zamykania i otwierania odpływu (w końcu nie zawsze masz ochotę zanurzać dłonie w brudnej wodzie. Przy blacie z laminatu lub drewna najlepiej zamontować zlewozmywak z rantem. Blatom kamiennym i kompozytowym mogą towarzyszyć zlewozmywaki podwieszane (montowane od spodu). Im większy zlew, tym większy zasięg powinna mieć wylewka baterii. Przy zlewie dwukomorowym lub na wyspie kuchennej egzamin zda bateria z wyciąganą, obrotową wylewką.

Powiązane artykuły