Płyty indukcyjne funkcje. Dlaczego warto kupić płytę indukcyjną? [GALERIA]

Płyty indukcyjne funcje. Dlaczego warto kupić płytę indukcyjną. Galeria.
Fot. serwis prasowy Amica

Płyta indukcyjna, chociaż bardzo droga w porównaniu z tradycyjnymi płytami elektrycznymi, ma same zalety. Przedstawiamy powody, dla których warto zainwestować w płytę indukcyjną.

Jeśli szanujesz czas i pieniądze, to na pewno docenisz zalety kuchni indukcyjnej: szybkość przyrządzania posiłków, precyzję ustawienia temperatury, łatwość utrzymania w czystości. Indukcja to najbezpieczniejszy, najbardziej nowoczesny i energooszczędny sposób gotowania – zapewniają producenci AGD, prześcigając się w udoskonalaniu produktów i wyposażając je w przydatne funkcje.

Krzysztof Rutkowski, Marketing Manager Amica, zwraca uwagę na sterowanie sensorowe, które pozwala na precyzyjne ustawienie mocy do dziewięciu poziomów i blokadę włączenia przez dzieci. Poleca także zakup płyty z systemem automatycznego zagotowania (odpowiednikiem gotowania „na wolnym ogniu”), który idealnie nadaje się do przygotowywania potraw wymagających najpierw bardzo wysokiej temperatury, a następnie podgrzewania lub prażenia. Dzięki tej funkcji pole grzewcze automatycznie obniża temperaturę po określonym czasie.

– W zaawansowanych urządzeniach istnieje możliwość łączenia pól grzewczych – zwraca uwagę Monika Konaszewska, Marketing Communication Manager Franke Polska. – Płyta indukcyjna może mieć jedno duże pole lub, w zależności od potrzeb, dwa lub cztery mniejsze – zaznacza. Niektóre z płyt indukcyjnych rozpoznają kształt i wielkość naczynia kuchennego. Jeśli potrawa wykipi, nie przypala się i nie powstają trudne do usunięcia zabrudzenia.

Płyty indukcyjne to idealne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi – zapewnia Iwona Kryczka, Marketing Manager z firmy Teka Polska. – Są bezpieczniejsze od tradycyjnych gazowych i elektrycznych, ponieważ podgrzewa się nie płyta, lecz jedynie dno garnka i potrawa – podkreśla.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły