Płyta indukcyjna – czy warto ją kupić? Jak ją zamontować?

Płyta indukcyjna – czy warto ją kupić? Jak ją zamontować?
Fot. thinkstockphotos.com

Płyty indukcyjne, choć wizualnie podobne są do ceramicznych płyt grzejnych, mają większe wzięcie na kuchennym rynku. Różnica polega bowiem na sposobie grzania. Ciepło jest tu wytwarzane za pomocą zjawiska indukcji elektromagnetycznej i zamiast na płycie, wytwarza się na dnie naczynia.

Płyty indukcyjne są droższe od innych płyt, ale ofiarowują w zamian znaczną oszczędność energii i skrócony czas gotowania. Ważne jest również bezpieczeństwo gotowania i to, że poziom mocy grzania można uregulować w kilka sekund. Nawet po kilku godzinach gotowania ciekawskie dziecko nie poparzy się, dotykając w domu takiej płyty.

Funkcjami dodatkowymi płyt indukcyjnych są: rozpoznawanie wielkości garnka, opcja przyspieszonego gotowania i zaprogramowania czasu pracy oraz blokada włączenia. Do takiej kuchenki trzeba kupić jednak specjalne garnki. Najlepiej nadają się te wykonane ze stali ferromagnetycznej i mające idealnie płaskie dno. Wystarczy do spodu garnka, który mamy w kuchni, przyłożyć magnes - jeżeli tam przylgnie, to znaczy, że naczynie jest odpowiednie.

Płyty indukcyjne – jak instalować?

Instalacji płyty indukcyjnej może dokonać jedynie technik specjalista. Ważne jest odpowiednie uziemienie i umieszczenie przewodu zasilającego tak, aby nie dotykał rozgrzanych elementów płyty grzejnej ani piekarnika. Piekarnik znajdujący się koło kuchenki indukcyjnej musi być zaopatrzony w konkretny rodzaj wentylacji. Nie można natomiast pod płytą grzejną umieszczać lodówek, pralek, zmywarek czy piekarników pozbawionych wentylacji. Również ewentualna naprawa płyty może odbywać się jedynie pod okiem konkretnego serwisanta.

Wszystkie wycięcia w blacie do osadzenia płyty powinny być wykonane przed montażem urządzenia, a sam blat musi być wytrzymały na temperaturę do 90 stopni Celsjusza. Ani płyty, ani blatu nie można uszczelniać silikonem, a kuchenkę można umieścić przy maksymalnie jednej ścianie, nigdy między dwiema.

Powiązane artykuły