Kupujemy płytę indukcyjną - jakie są funkcje bezpiecznego gotowania?

Kupujemy płytę indukcyjną - funkcje bezpiecznego gotowania
Fot. thinkstockphotos.com

Płyta indukcyjna oznacza nie tylko gotowanie szybkie, oszczędne i komfortowe. Producenci zadbali, by było jeszcze bezpieczne.

Płyta indukcyjna działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Po położeniu metalowego (ferromagnetycznego) naczynia między nim a płytą wytwarzane jest silne pole magnetyczne. To powoduje powstawanie prądów wirowych w dnie naczynia, a tym samym jego nagrzewanie. Płyta nagrzewa się wtórnie – od garnka.  Energia elektryczna jest wykorzystana niemal w 100 procentach, gotowanie zajmuje minimum czasu. Po zdjęciu naczynia z płyty, grzanie ustaje. Zatem już sama zasada działania płyty zapewnia, że jej użytkowanie jest bezpieczniejsze niż np. korzystanie z płyty gazowej.
Ale to nie wszystko. Sprawdź, jakie funkcje wprowadziili producenci, by gotowanie na płytach indukcyjnych było nie tylko bezpieczne w najwyższym stopniu, ale też szybkie i niekłopotliwe.

  • Elektroniczne rozpoznawanie naczyń: moc grzania jest dopasowywana do wielkości naczynia, pozostała powierzchnia pola grzewczego nie wytwarza ciepła. To pozwala zaoszczędzić energię i chroni przed poparzeniem czy przypaleniem.

  • Wskaźnik ciepła resztkowego ostrzega przed przypadkowym dotknięciem gorącego pola i oparzeniem się. 

  • 2-stopniowy wskaźnik opadania ciepła pozwala uzyskać informację o temperaturze pola grzewczego.

  • Duże H oznacza, że pole jest na tyle ciepłe, że można na nim dogotować potrawę lub utrzymać ją w cieple. Małe h sygnalizuje wciąż wysoką temperaturę pola, ale za małą do przygotowania posiłku.

  • Blokada panelu sterowania zabezpiecza przed przypadkowym uruchomieniem płyty grzewczej (np. przez dzieci).

  • Automatyczne wyłączanie, wyłącznik bezpieczeństwa pole samo się wyłącza np. po godzinie nagrzewania, minucie bez naczynia czy po wykipieniu potrawy.

Powiązane artykuły