Kuchenna strefa zmywania – jak dobrać zmywarkę i zlewozmywak?

Kuchenna strefa zmywania – jak dobrać zmywarkę i zlewozmywak?
Fot. Mariusz Bykowski

W otwartych kuchniach przestaliśmy się wstydzić „strefy zmywania” – nabrała ona charakteru reprezentacyjnego. Co warto wiedzieć o nowej roli zmywarek i zlewozmywaków?

Kuchnia otworzyła się na salon, jadalnię i... znajomych. Nie próbujemy ukryć już elementów jej wyposażenia i sprzętów. Wspólnie gotujemy i spędzamy czas przy blacie, dlatego zlewozmywak razem z baterią mogą, a nawet powinny pełnić też funkcję estetyczną. Tym bardziej, że nie potrzebujemy już dużych zlewów (dwukomorowe montuje się teraz sporadycznie, najpopularniejsze są jedno- i półtorakomorowe z ociekaczem) - ich rolę przejęły wszechobecne zmywarki.

>>> Jak oszczędzać energię: ZMYWARKA [KLIKNIJ!]

Oba urządzenia świetnie się jednak uzupełniają. Eksperci są przekonani, że zlew nie zniknie: w zmywarce nie da się przecież opłukać warzyw czy nalać wody do szklanki. Zmywarka będzie z kolei potrzebna, bo zmywanie „pod kranem” jest mało oszczędne. Ponieważ zmywarka na dobre rozprawiła się ze stertą brudnych naczyń, zalegających dotąd w zlewozmywaku, ten przejął rolę „pomocnika” w pracach kuchennych.

Do czego doprowadzi dalszy postęp technologii? Być może zmywarki będą za nas sprzątać ze stołu, same wybierać program zmywania, a nawet... wkładać czyste naczynia do szafy.

Powiązane artykuły