Kuchenka elektryczna czy gazowa – którą wybrać? [ZALETY i WADY]

Kuchenka elektryczna czy gazowa – którą wybrać? [ZALETY i WADY]
Fot. Sylwester Rejmer

Kuchenki elektryczne są coraz popularniejsze. Niektórzy decydują się na gotowanie na takich kuchenkach nawet wtedy, gdy do ich domu czy mieszkania jest doprowadzona instalacja gazowa.

Kuchnia elektryczna? Tańsza jest gazowa

Gaz jest znacznie tańszy od energii elektrycznej. W przypadku taryfy całodobowej (energia elektryczna w tej samej cenie bez względu na porę dnia) prawie dwukrotnie. Wprawdzie sprawność gotowania na gazie jest znacznie mniejsza (sporo energii nie trafia do gotowanej potrawy, tylko ucieka na boki), ale i tak jest taniej niż prądem, zwłaszcza jeśli gotowanie odbywa się na kuchence elektrycznej z żeliwnymi palnikami albo z ceramicznymi spiralami pod szklaną płytą. Różnica na korzyść gazu będzie mniejsza, jeżeli wybierze się kuchenkę z płyta indukcyjną.

>>> Ceramiczna czy indukcyjna? Która płyta kuchenna jest lepsza i dlaczego? [KLIKNIJ!]

Gotowanie na gazie jest nieco łatwiejsze – można szybko zmienić wielkość płomienia i dzięki temu obniżyć temperaturę gotowanej potrawy, ratując ją przed wykipieniem. W przypadku płyty elektrycznej taka błyskawiczna reakcja nie jest możliwa. Często dopiero odstawienie garnka z rozgrzanego pola ratuje sytuację. Za to łatwiej się czyści płyty indukcyjne, a na meblach i ścianach nie powstają tłuste opary wszechobecne przy gotowaniu na gazie.

Kuchnia gazowa? Bezpieczniejsza ta na prąd

Używanie kuchenki gazowej wymaga doprowadzenia instalacji z gazem, a to budzi często obawy użytkowników. Wyciek gazu może być niebezpieczny, ale jeśli odpowiednio dba się o instalację z gazem i o sprawną wentylację (drożne kanały, dopływ powietrza do spalania) można być spokojnym.

Dla pewności warto jeszcze bezpieczniej zainstalować czujki gazu: autonomiczne – sygnalizujące wzrost stężenia gazu sygnałem dźwiękowym i świetlnym, albo współpracujące z zainstalowanym w domu systemem alarmowym.

Czujki mogą sygnalizować obecność różnych rodzajów gazu – ziemnego, propanu-butanu, tlenku węgla i gazów usypiających. Wykrywające propan-butan trzeba instalować w pobliżu podłogi, reagujące na obecność gazu ziemnego – pod sufitem; zawsze blisko ewentualnego miejsca wycieku.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły