Jak urządzić kuchnię, by była bezpieczna dla dziecka?

Jak urządzić kuchnię, by była bezpieczna dla dziecka?
Fot. thinkstockphotos.com

Wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Mówimy, jak zabezpieczyć kuchnię, by uniknąć wypadków.

Maluch, który zaczyna raczkować, przemieszcza się ze sporą prędkością. Kilka chwil – i już jest parę metrów dalej. Jego ciekawość nie zna granic, a więc prędzej czy później zawędruje również do kuchni. To w niej właśnie, jak wynika ze statystyk, dochodzi do największej ilości domowych wypadków z udziałem najmłodszych – oparzeń, skaleczeń, poślizgnięć. Ciekawski malec może też narobić szkód – rozsypać artykuły żywnościowe, otworzyć lodówkę (co doprowadzi do jej uszkodzenia) czy przypadkowo odkręcić gaz.

Dziecko w kuchni: blokady i osłony

Nim jeszcze niemowlę podejmie pierwsze próby samodzielnego przemieszczania się, warto odpowiednio przygotować kuchnię. Szafki i szuflady, do których dziecko może dosięgnąć, powinny być zabezpieczone za pomocą specjalistycznych blokad (można je kupić w każdym sklepie z artykułami dla dzieci). Mają one jedną wadę – po pewnym czasie niektóre maluchy uczą się, jak je otworzyć. Dlatego wszystko, co dziecko mogłoby rozsypać, zniszczyć, wypić (również leki i środki czystości) albo rozbić i skaleczyć się, lepiej przełożyć tam, gdzie małe rączki nie dosięgną. Poza zasięgiem dziecka powinny znaleźć się zwłaszcza szklanki, talerze, zapałki, tłuczek do mięsa, tasak kuchenny, sprzęty z ostrymi końcówkami (np. blender), a także przyprawy. Palniki kuchenki oraz płytę grzewczą można zabezpieczyć specjalną osłoną, dzięki której malec nie odkręci kurków, ani nie dosięgnie do stojących na niej garnków. Jeśli drzwiczki piekarnika mocno się nagrzewają, warto nałożyć na nie specjalną samoprzylepną kratkę, która ochroni przed przypadkowym oparzeniem się. Można je też zabezpieczyć przed przypadkowym otwarciem, montując blokadę drzwiczek, tak skonstruowaną, że maluch nie będzie w stanie jej samodzielnie przekręcić. Lodówkę z podwójnymi drzwiami trzeba zabezpieczyć w taki sposób, by maluch nie był w stanie dostać się do środka, wyjąć dolnych szuflad i zatrzasnąć się – najprościej jest to zrobić, zakładając specjalne  uchwyty blokujące możliwość otwarcia drzwiczek.

Bezpieczna kuchnia

Jeśli dopiero będziecie wyposażać kuchnię, już na etapie planowania warto pomyśleć o tym, że maluch również będzie w niej częstym gościem. Wiele sprzętów wyposażonych jest fabrycznie w stosowne zabezpieczenia, dużo skuteczniejsze niż kupowane w sklepie osłony i blokady. Do kuchni, którą odwiedzać będzie niemowlę, warto wybrać kuchenkę z piekarnikiem, w którym szyba nie nagrzewa się podczas pracy, a płyta ma wyłącznik, odcinający dopływ gazu, gdy kuchenka nie pracuje. Godnym uwagi rozwiązaniem jest też system, który odcina gaz, gdy podmuch powietrza (lub stojące w pobliżu dziecko) zdmuchnie płomień z palnika. Piekarnik można też kupić osobno i zamontować go na pewnej wysokości – w miejscu dostępnym dla rodzica, ale nie dla dziecka. Jeśli wolicie płytę elektryczną, od ceramicznej lepsza będzie indukcyjna, gdyż ciepło wytwarzane jest tylko, kiedy płyta ma kontakt z metalowym naczyniem. Taka płyta nie nagrzewa się zbyt mocno, co eliminuje ryzyko przypadkowego oparzenia. Specjalne systemy zabezpieczające przed dziećmi mają również niektóre zmywarki – po naciśnięciu określonej sekwencji uruchamia się blokada, która zapobiega przypadkowej zmianie programu zmywania, czy otwarciu się urządzenia w trakcie pracy, i poparzenia gorącą parą.

Powiązane artykuły