Jak urządzić ergonomiczną kuchnię? Sposoby na wygodną kuchnię

W kuchni bardzo ważna jest wysokość, na jakiej umieścimy blaty, ale nie tylko... Funkcjonalne zorganizowanie szafek często przesądza o tym, czy kuchnia jest komfortowa, czy nie. Podpowiadamy, jak zaplanować wygodną kuchnię. Na jakiej wysokości umieścić blat kuchenny?

Wygodna kuchnia - blaty na odpowiednim poziomie

Poziom blatów w wygodnej, ergonomicznej kuchni powinien być dopasowany do wzrostu osoby, która będzie przy nich pracować. Aby ustalić, jakia jest optymalna wysokość, na jakiej powinno się zamontować blat kuchenny, należy zmierzyć wysokość od zgiętego łokcia do podłogi i odjąć 15 cm. Nietrudno się domyślić, że zalecane wysokości blatów w kuchni mogą się znacznie różnić. Przykładowo dla osoby o wzroście 160 cm blat kuchenny powinien znajdować się 90 cm od podłogi, a dla osoby mierzącej 185 cm – 105 cm. Poza tym często w jednej w kuchni pracują zarówno osoby niskie, jak i wysokie. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak poszukać kompromisowego złotego środka. 
Płyta kuchenki może być umieszczona kilka centymetrów poniżej optymalnego poziomu blatu roboczego, natomiast krawędź zlewu – kilka centymetrów wyżej. 

Wygodne szafki w kuchni

Planują aranżację wnętrza wygonej kuchni najlepiej w ogóle zrezygnować z półek w szafkach dolnych. Dzieki temu unikniemy pochylania się, i utrudnień z wyjmowaniem z nich rzeczy znajdujących się głębiej. Zamiast nich lepiej zamontować szuflady, które gwarantują wygodny wgląd do środka i łatwy dostęp do wszystkich przechowywanych rzeczy.

Warto wybrać szuflady z pełnym wysuwem i amortyzacją zamykania. Zawczasu należy ustalić też funkcję każdej z nich. To pozwoli dobrać do nich podziałki, wkłady, i zawieszki, które pomogą utrzymać porządek i ułatwią pracę. Bardzo ważne jest także zaplanowanie w wygodnej kuchni racjonalnego rozmieszczenia produktów – te częściej używane niżej, te rzadziej – wyżej. Często wyjmowane produkty powinny być w łatwo dostępnych szufladach – bezpośrednio pod blatem lub na najniższym poziomie szafek wiszących, a rzeczy, po które sięgamy sporadycznie – na najwyższym poziomie szafki górnej lub na najniższym poziomie szafki dolnej.

Powiązane artykuły