Jak dbać o drewniany blat w łazience?

Jak dbać o drewniany blat w łazience?
Fot. fot. M. Bykowski,styl. K. Klepacka

Blat z prawdziwego drewna wygląda w łazience wyjątkowo. Wnosi do pomieszczenia autentyczność i pozwala obcować z naturalnym, ciepłym materiałem. Marzysz o takim blacie, ale boisz się, czy przetrwa częsty kontakt z wodą? Dowiedz się, jakie drewno jest najlepsze i jak je odpowiednio zabezpieczyć.

Wybór drewna.
Wilgoć i zmiany temperatury najlepiej znosi drewno stabilne i odporne na zagrzybienie. Z dostępnych na rynku gatunków drewna warunki panujące w łązience najlepiej znoszą odmiany egzotyczne (tek, iroko, merbau, doussie i padouk), bogate w naturalne oleje. W kontakcie z wilgocią drewno klejone wykazuje się większą odpornością na wypaczenia od litego. Natomiast jeśli chodzi o to ostatnie, ciekawym pomysłem jest wykorzystanie charakterystycznego, porowatego drewna odzyskowego, zakonserwowanego wiekiem oraz odpowiednio impregnowanego.

Lakierowanie.
Do drewnianego blatu stosuje się lakiery elastyczne – poliuretanowe, uretanowe, uretanowo-alkidowe. Warstwa lakieru ułatwia konserwację i utrzymanie w czystości. Lakier jednak dość szybko się przeciera, jest też mało odporny na wysoką temperaturę. Przed lakierowaniem gatunków egzotycznych wymagany jest podkład neutralizujący olejki eteryczne.

Olejowanie.
Olej do drewna wnika znacznie głębiej w pielęgnowaną powierzchnię (przy olejowaniu na gorąco nawet na 5 mm). Impregnując drewno olejem, zachowujemy
jego naturalną fakturę. Blaty olejowane mogą jednak ciemnieć.

 

Uwaga!
Drewniane blaty, zwłaszcza olejowane, źle znoszą kontakt z metalem - metalowe przedmioty mogą na drewnie pozostawiać ślady.

Powiązane artykuły