Galaretkowiec: przepis na deser z galaretki

Galaretkowiec - jaki jest przepis na ciasto galaretkowiec?
Fot. Flickr.com/ Marie

Galaretkowiec to pyszny i mało kaloryczny deser. Mogą go przygotować wszyscy - nawet ci, którzy nie lubią gotować i piec. Galaretkowca z powodzeniem mogą zrobić dzieci. Podstawę tego taniego smakołyku stanowią klasyczne słodkie galaretki i mleko albo homogenizowany waniliowy serek.

Galaretkowiec, to prosty i pyszny deser, który można przygotować w każdej chwili. Można go serwować domownikom w niedzielne popołudnie. Z powodzeniem galaretkowcem można częstować gości urodzinowego dziecięcego przyjęcia. Oto przepis na pyszny, tani i prosty deser.

Składniki:

  • 2 szklanki mleka
  • 3 łyżki cukru
  • łyżeczka cukru wanilinowego
  • 4 galaretki (najlepiej o różnych kolorach)
  • 3 łyżki  żelatyny

Przygotowanie:

Każda galaretkę rozpuszczamy w szklance wody. Każdy z kolorowych płynów wlewamy do głębokiego talerza lub innego pojemnika, w których po stężeniu łatwo się ją pokroi w kostkę. Galaretki pozostawić do całkowitego stężenia. Żelatynę rozpuszczamy w szklance gorącej wody. Mleko gotujemy razem z cukrami. Do gotującego się mleka wlewamy rozpuszczoną żelatynę, dokładnie mieszamy i odstawiamy do całkowitego ostudzenia. Stężone galaretki kroimy w kostkę i wszystkie mieszamy, by stworzyły wielokolorowe zestawienie. Wysypujemy je do wyłożonej folią formy keksowej. Zalewamy ostudzonym mlekiem. Wkładamy do lodówki do całkowitego stężenia (najlepiej na noc).