Aranżacja kuchni. Co to jest ZŁOTY TRÓJKĄT?

Aranżacja kuchni. Co to jest ZŁOTY TRÓJKĄT?
Fot. Mariusz Bykowski

O tym, czy kuchnia jest wygodna i czy komfortowo się w niej pracuje, decyduje jej rozplanowanie. Jedną z najważniejszych zasad, jakimi należy się kierować, jest zasada trójkąta. Jego wierzchołkami są: lodówka, zmywarka i kuchenka.

Główną zasadą projektowania kuchni jest prawidłowe umiejscowienie względem siebie najważniejszych sprzętów. To, jak je rozmieścimy, decyduje o tym, czy kuchnia jest ergonomiczna, czy nie. Wierzchołkami złotego trójkąta są trzy najważniejsze urządzenia i sprzęty kuchenne: lodówka, zlewozmywak i kuchenka.

Złoty trójkąt w kuchni: jakie wymiary?

Suma boków figury, jaka powstanie po połączeniu tych wierzchołków, nie powinna być mniejsza niż 360 cm i większa niż 650 cm. Prawidłowo rozplanowany trójkąt otwiera lodówka, obok której często sytuuje się szafę typu cargo, która pełni funkcję spiżarni. Wstępne przygotowanie produktów odbywa się w strefie zlewozmywaka. Trzeci wierzchołek trójkąta stanowią płyta kuchenna i piekarnik (coraz rzadziej wolno stojąca kuchenka).

W małej kuchni trudno zachować tę zasadę, ponieważ wszystkie urządzenia umieszcza się w jednym ciągu. Wówczas najistotniejsza jest kolejność ich usytuowania, czyli najpierw lodówka, potem zlewozmywak, a na końcu kuchenka.

Zasadę złotego trójkąta najłatwiej wprowadzić w życie przy ustawieniu szafek w kształcie litery „L” lub w dwóch rzędach.

>>> Jak urządzić kuchnię? Nowe trendy w aranżacji wnętrz [GALERIA ZDJĘĆ – KLIKNIJ!]

Powiązane artykuły