Jakie są wady i zalety blatów z laminatu? Co warto o nich wiedzieć, zanim zamontujemy je w kuchni?

Blat kuchenny Pfleiderer
Fot. Pfleiderer

Laminat to najczęściej wybierany materiał na kuchenny blat. O jego popularności decyduje głównie niska cena, wytrzymałość oraz różnorodność wzorów. Jednak nie jest też pozbawiony wad. Sprawdź mocne i słabe strony blatów z laminatu zanim zdecydujesz się na to by je zamontować.

Blat z laminatu to płyta wiórowa oklejona z wierzchniej strony laminatem termoutwardzalnym HPL oraz zabezpieczona od spodu folią przeciwprężną. Laminat HPL wykonany jest z kilku warstw papieru utwardzonych i zaimpregnowanych żywicami syntetycznymi. Ostatnia warstwa dekoracyjna może imitować drewno, kamień, piasek, magmę wulkaniczną itp. Zadanie folii przeciwprężnej to wzmocnienie konstrukcji i zapobieganie wnikaniu wilgoci.

Zalety blatu z laminatu

Blat jest w stosunkowo tani (cena za metr bieżący wynosi 100 - 180 zł). Można go łatwo przycinać i montować. Wykazuje dużą odporność na zabrudzenia – bez problemu usuniesz z niego plamy po kawie, czerwonym winie lub tłuszczu. Nie odbarwia się pod wpływem promieni słonecznych. Laminat jest trwały, o ile nie będziesz używać blatu jako deski do krojenia.

Wady blatu z laminatu

Źle znosi wysokie temperatury (lepiej nie stawiać na nim gorących garnków i patelni). Niezabezpieczony przy krawędzi silikonem, może pęcznieć wskutek kontaktu z wodą. Raz uszkodzony, nie nadaje się do naprawy (nie można go np. zeszlifować jak drewna czy wypolerować jak kamienia).

Powiązane artykuły