Jaka podłoga w pokoju dziecka? Co trzeba wiedzieć zanim ją wybierzemy?

Jaka podłoga w pokoju dziecka? Co trzeba wiedzieć zanim ją wybierzemy?
Fot. Konrad Kalbarczyk

Czy podłoga w pokoju dziecka powinna być inna niż w pozostałych pomieszczeniach? Niekoniecznie, ale warto zwrócić uwagę na parę rzeczy.

Dobrze by było, żeby podłoga w pokoju dziecka była miękka i ciepła. Gdy dziecko uczy się chodzić, często się przewraca i na pewno bezpieczniejsza jest wtedy miękka nawierzchnia - gruby dywan lub wykładzina. Ważne, że są one ciepłe, bo przecież maluch bawiąc się zwykle siedzi, a nawet leży na podłodze.

Miękko, ale brudno

Niestety, wszelkie miękkie tkaniny na podłodze bardzo utrudniają utrzymanie czystości. A w tym wypadku nie chodzi nawet o względy estetyczne, tylko o zdrowie. Pozbycie się kurzu z wykładziny jest bardzo trudne, więc może być ona wręcz niebezpieczna dla alergików. Dywan, jeśli nie stoją na nim meble, można bez większego kłopotu wynieść na dwór i wytrzepać, ale i tak nie oczyści się go dokładnie. I z tego względu lepsza wydaje się być podłoga drewniana, ewentualnie z laminowanych paneli.

Czysto i bezpiecznie

Wprawdzie podłoga drewniana jest twardsza i nie jest na niej tak ciepło, jak na wykładzinie, ale można ją uznać za wystarczająco bezpieczną (jest dość śliska, więc trzeba pamiętać o nieślizgających się skarpetach lub kapciach). Utrzymanie jej w czystości nie stanowi żadnego problemu, nie tylko łatwo ją odkurzyć, ale i zmyć wodą lub specjalnym płynem. A w miejscu, w którym dziecko się bawi, można położyć niewielki dywanik, który w każdej chwili łatwo będzie zabrać do oczyszczenia.

Zdecydowanie złym pomysłem jest podłoga z terakoty lub kamienia. Każde uderzenie dziecka o tak twardą posadzkę (zwłaszcza głową) może się skończyć poważnym urazem.

Powiązane artykuły