Jak wyczyścić podłogę z drewna? Jak czyścić podłogę lakierowaną i olejowaną?

Jak wyczyścić podłogę z drewna? Jak czyścić podłogę lakierowaną i olejowaną?
Fot. Sara Niedźwiecka

Nie wiesz jak wyczyścić drewnianą podłogę? Sposób czyszczenia podłogi z drewna powinien być uzależniony od tego, czy jest ona zabezpieczona. Inaczej dbamy o podłogę z drewna lakierowanego, a inaczej o podłogę z drewna olejowanego. Mówimy, jak wyczyścić drewnianą podłogę.

Jak wyczyścić lakierowana podłogę?

Czarne ślady po obcasach, paście do butów, czekoladzie czy oleju najlepiej usunąć z drewnianej podłogi szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną. Z atramentem i grafitem poradzi sobie spirytus. Z sokiem owocowym, winem, piwem, śmietaną – woda z płynem do mycia naczyń.

Jeśli planujesz odświeżyć drewnianą podłogę z lakierowanego drewna, sięgnij po środek do gruntownego czyszczenia podłóg lakierowanych (usunie zabrudzenia i warstwy detergentów). Na koniec przetrzyj deski mopem z czystą wodą. Dokładnie osusz. Z codziennymi zabrudzeniami drewnianej podłogi lakierowanej poradzi sobie środek do bieżącej pielęgnacji i konserwacji podłóg lakierowanych - w wersji mat, półmat albo połysk.

Czym wyczyścić drewnianą podłogę olejowaną?

W porównaniu z drewnem utwardzonym wieloma warstwami lakieru drewniana podłoga olejowana jest wrażliwsza na zarysowania i zabrudzenia. Czym prędzej usuwaj plamy mokrą szmatką. Wycieraj deski do sucha. Impregnuj, np. podłogowym woskiem.

Jak szybko odświeżyć podłogę drewnianą?

Odkurzoną drewnianą podłogę umyj wodą z dodatkiem mydła podłogowego. Gdy drewno wyschnie (możesz dodatkowo przetrzeć je suchą miękką szmatką), nanieś cienką warstwę pielęgnacyjnego oleju do podłóg. By deski się nie kleiły, po 10 minutach szmatką zbierz nadmiar oleju. Do bardzo zniszczonej drewnianej podłogi zaleca się cyklinowanie (do przeprowadzenia maks. 2–3 razy na jednej posadzce).

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Dlaczego powstają szczeliny w parkiecie? Jak temu zapobiec?