Jak odnowić szafki kuchenne? Jak odświeżyć wygląd kuchni?

Jak odnowić szafki kuchenne? Jak odświeżyć wygląd kuchni?
Fot. Marcin Czechowicz

Jak niewielkim kosztem odnowić szafki kuchenne? Co zrobić, gdy nie mamy pieniędzy na kupno nowych szafek do kuchni? Pomysłów jest co najmniej kilka. Podpowiadamy, jak za nie duże pieniądze odświeżyć wygląd kuchni.

Wymiana frontów szafek

Jeśli chcemy odnowić szafki kuchenne najwięcej możliwości mamy, gdy  mają one standardowe wymiary. Można wtedy dokupić nowe fronty szafek. Wystarczy zdemontować fronty, wyczyścić korpusy i zamontować nowe fronty szafek, a kuchnia będzie wyglądała jak nowa. Jeśli nasze szafki były robione na wymiar, nowe trzeba by nowe fronty zamówić u stolarza. Wiąże się to nie tylko z kosztami, ale też z dłuższym czasem oczekiwania na realizacje zlecenia. 

Jak pomalować szafki kuchenne?

Stare fronty można też pomalować. Jest to jednak bardziej pracochłonny sposób odnawiania szafek kuchennych.

Przed malowanie fronty szafek trzeba zdemontować. Powierzchnię drewnianych frontów najpierw trzeba zeszlifować, co w przypadku ozdobnych, frezowanych powierzchni nie jest łatwym zajęciem. Następnie nanosi się farbę przeznaczoną do drewna. Jeśli drewniane fronty są lakierowane można je odświeżyć, jeszcze raz lakierując. Jeśli fronty szafek są z MDF-u, również można je pomalować, trzeba jednak wybrać odpowiednią do takich powierzchni farbę.

Aby uatrakcyjnić fronty, można je pomalować więcej niż jednym kolorem, na przykład w pasy lub inne ozdobne formy. Można też zastosować, podobnie jak na ścianach, metodę przecierki. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i tego co będzie pasować do pozostałych elementów wyposażenia kuchni.

Gdy stare fronty są gładkie, wówczas można odnowić je przyklejając naklejki. Do wyboru są gładkie - matowe lub błyszczące w wielu kolorach, albo we wzory lub dekoracyjne faktury.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jak pomalować meble kuchenne? Jak odnowić meble w kuchni?

Powiązane artykuły