Jak mądrze ZAPROJEKTOWAĆ KUCHNIE? CENNE RADY, aby kuchnia była funkcjonalna

Pomyśl o kuchni jak o maszynie - mówi projektant Fitzhug Karol.  Niech ta myśl przyświeca ci przy projektowaniu twojej kuchni. Najlepsze kuchnie, to te, które łączą funkcjonalność i estetykę. 

Zanim pomyślisz o wymianie kuchni lub zaplanowaniu nowej od zera, zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Czy wpadasz do kuchni, by zagotować wodę na herbatę? Czy lubisz gotować? W pojedynkę, czy raczej dwie osoby na raz będą przygotowywały posiłki? Czy jesteś porządnicka i lubisz mieć wszystko pochowane w szafkach z dala od kurzu, czy też utensylia kuchenne wolisz mieć pod ręką na widoku.

Oto kilka punktów, które pomogą ci w zaaranżowaniu idealnej dla siebie kuchni:

  1. Dobór materiałów zależy od tego, jaką przyjmiesz stylistykę dekoratorską. Wiąże się z nim podjęcie wielu decyzji.
  2. Zawsze potrzebne są szafki. Zdecyduj czy lubisz surowe czy malowane drewno, matowe czy lśniące materiały, meble robione na wymiar czy kupione gotowe w sklepie.
  3. Blaty również są ważne. Kup najlepszy blat na jaki możesz sobie pozwolić. Z corianu, łupkowy, stalowy – te blaty są wytrzymałe i odporne na użytkowanie. Blat z laminatu jest dobrym rozwiązaniem, jeśli dysponujesz niskim budżetem.
  4. Podłoga musi być wytrzymała i łatwa do mycia. Pomyśl o terakocie, kamieniu lub linoleum. Może być także korek, beton lub płytki łupkowe.
  5. Ściany w przestrzeniach roboczych warto zabezpieczyć glazurą, panelem szklanym lub stalowym. Jeśli chcesz je pomalować – zastosuj specjalną farbę, która nie przyjmuje brudu.
  6. Oświetlenie powinno być zróżnicowane. Lampki do podświetlenia blatu pod szafkami, ściemniacze oświetlenia montowane powyżej, by dostosować natężenie światła do różnej pory dnia, lampa wisząca nad stołem w aneksie jadalnym.
  7. Dekoracje okien powinny być funkcjonalne i oszczędne. Żaluzje lub rolety to najlepszy pomysł. Z tych samych tkanin, co rolety, możesz uszyć dekoracyjne poduszki na krzesła. 

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły