Jak dbać o kuchenny blat? Jak na nim pracować i jak go konserwować, by posłużył nam wiele lat?

Aby blat z laminatu służył Ci przez wiele lat, musisz obchodzić się z nim łagodnie. Nie używaj jako deski do krojenia, nie traktuj tłuczkiem do mięsa. Pielęgnuj także blat w odpowiedni sposób, a wtedy będziesz mógł z niego korzystać przez wiele lat. Mówimy jak użytkować i konserwować blaty z laminatu.

Codzienna pielęgnacja

Przecieraj blat miękką szmatką zwilżoną wodą i łagodnym detergentem. Dbaj, by blat był zawsze suchy. Ślady pisaków, farb, lakierów do paznokci usuwaj rozpuszczalnikiem (alkoholowym lub acetonowym). Najlepiej wtedy, gdy plama jest jeszcze świeża.

W szczególny sposób zabezpiecz blat przy płycie kuchennej, piekarniku i mikrofalówce

Blaty z laminatu, w porównaniu z drewnianymi, wykazują lepszą ognioodporność. Jednak montując je nad piekarnikiem, kuchenką mikrofalową lub zmywarką, połóż pod spód ochronną folię (zwykle dostarczana jest wraz z urządzeniem AGD). Styk płyty kuchennej zabezpiecz specjalną termoodporną uszczelką.

Dbaj o blat przy zlewozmywaku i zmywarce

Miejsce osadzenia zlewozmywaka uszczelnij silikonem. Unikniesz dzięki temu pęcznienia krawędzi blatu. Masz zmywarkę w zabudowie? Przy otwieraniu drzwiczek urządzenia uważaj na parę wodną – może doprowadzić do odparzenia obrzeża blatu. Poczekaj, aż temperatura wewnątrz zmywarki spadnie. Możesz też zamontować pod blatem tzw. listwę dyfuzyjną (dodatkową ochronę przed wilgocią).

Powiązane artykuły