Drzwi fornirowane czy okleinowane? Czym różni się fornir od okleiny?

Drzwi fornirowane czy oklinowane? Sprawdź, czym różni się fornir od okleiny
Fot. INVADO

DRZWI FORNIROWANE czy OKLEINOWANE? Okleina i fornir stanowią istotny element wykończenia drzwi, determinujący ich charakter. Wybór pomiędzy okleiną a fornirem należy uzależnić od sposobu użytkowania pomieszczenia i aranżacji wnętrza.

Czym różni się fornir od okleiny?

Fornir, znany również jako okleina naturalna, to cienkie płaty uzyskane w procesie skrawania drewna o dużych średnicach. Pocięte arkusze łączy się w wiązki w taki sposób, aby zachować kolejność, w jakiej były ściągane z pnia. Dzięki temu zarówno rysunek, jak i odcień słojów zachowuje ciągłość, a zarazem jest niepowtarzalny. Okleina jest materiałem sztucznym, ale dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii bardzo dobrze naśladuje materiały naturalne. Fornir charakteryzuje się większą wytrzymałością niż okleina.

Drzwi okleinowane różnią się od drzwi fornirowanych nie tylko sposobem wykończenia, ale i konstrukcją skrzydła. Drzwi okleinowane zbudowane są z MDF-u, natomiast drzwi fornirowane wykonane są z drewna klejonego obłożonego płytami MDF i HDF, które następnie są pokryte fornirem.

Okleiny – najważniejsze informacje

Okleina przestała być uważana jako towar drugiej kategorii. Przemawiają za tym nie tylko względy ekonomiczne, ale przede wszystkim praktyczne i użytkowe. Okleiny charakteryzują się nie tylko dobrymi parametrami technicznymi (zwiększona odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć), ale  również dostępne są w szerokiej gamie wzorów, które doskonale odwzorowują strukturę drewna, np. okleiny Enduro firmy Invado oferowane są w kolorach zarówno tradycyjnych tj.: buk, dąb, olcha, orzech, przez kasztan i akację, po teak, wiąz, wiśnię santiago, heban i coimbrę.

Na rynku dostępne są również okleiny ryflowane, które do złudzenia przypominają drewno, dzięki swej trójwymiarowej strukturze. Ponadto okleina ryflowana ma dodatkowe walory użytkowe – na takich drzwiach praktycznie nie widać śladów codziennego użytkowania (np. śladów palców). Drzwi okleinowane, dzięki ww. właściwościom, sprawdzą się  zarówno w kuchni, pokoju, jak i w łazience, a duże zróżnicowanie kolorystyczne pozwoli dopasować wybrane drzwi okleinowane do aranżacji wnętrza.

Fornir – rodzaje

Fornir naturalny to bardzo cienkie (0,1–0,5mm) płaty drewna uzyskane poprzez skrawanie z drzew, które łączy się w wiązki, z zachowaniem kolejności, w jakiej zostały zdjęte z pnia. Dzięki temu rysunek słojów zachowuje ciągłość i spójny odcień. Na rynku dostępny jest również fornir modyfikowany, który pozyskiwany z drzew rosnących na afrykańskich plantacjach. Drewno jest skrawane na arkusze, które po usunięciu wszelkich niedoskonałości poddaje się zabarwianiu i klejeniu w bloki. Następnie arkusze układa się w stosy i prasuje. Podczas tego procesu formowany jest wzór, odpowiadający naturalnemu rysunkowi drewna.

> > > Jak dopasować drzwi do mieszkania? [KLIKNIJ!]

Fornir modyfikowany gwarantuje idealnie spójny odcień i strukturę słojów. Dzięki technologicznej ingerencji we włókno drzewa każdy arkusz wygląda identycznie i pozbawiony jest wszelkich  niedoskonałości. Fornir stanowi alternatywę dla litego drewna, ponieważ zachowuje jego fakturę, przy jednoczesnym wyeliminowaniu jego typowych wad, jak skrzypienie czy odkształcanie. Wybierając drzwi fornirowane zyskujemy rozwiązanie do złudzenia przypominające  drzwi z litego drewna, które jednak nigdy nie zaczną skrzypieć, ani się nie wypaczą.

Materiał przygotowany na podstawie materiału prasowego firmy INVADO

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły