Ciemne mieszkanie - jak je rozświetlić? [SPRAWDZONE RADY]

Ciemne mieszkanie - jak je rozświetlić? [SPRAWDZONE RADY]
Fot. Gettyimages.com

Każdy z nas chciałby mieć piękne rozświetlone mieszkanie z wielkimi oknami... Niestety realia zwykle wyglądają zupełnie inaczej. Szczególnie jeśli chodzi o małe i ciasne mieszkania w bloku. Zobacz, jak urządzić tego typu mieszkanie, aby było choć trochę jaśniejsze.

Sprawa wydaje się być szczególnie skomplikowana, jeśli chodzi o mieszkania od północnej strony, bo tu słońca jest faktycznie jak na lekarstwo, ale i na to jest rada.

Zanim wykończysz mieszkanie

Wybierając materiały wykończeniowe do wyjątkowo mało nasłonecznionego wnętrza, warto postawić na te jasne: sosnowa lub bielona podłoga, jasne farby na ściany itd. Mieszkania utrzymane w jasnej kolorystyce, wydają się zdecydowanie bardziej "słoneczne" niż te o ciemnym wykończeniu, choć te ostatnie bywają na pewno bardziej eleganckie.

Kiedy mieszkanie jest już zamieszkałe

Inaczej sprawa wygląda, kiedy już po zakończeniu prac, dochodzimy do wniosku, że w naszym mieszkaniu brak jest praktycznie jakiegokolwiek światła. Wtedy całą swoją uwagę powinniśmy skupić na dodatkach. Za ich sprawą, możemy dokonać prawdziwych cudów. Zasłony, dywany czy wszelkie dekoracje z tkanin, choć ocieplają wnętrza, zabierają także optycznie przestrzeń. I tu trzeba być naprawdę ostrożnym. Jeżeli już bardzo chcemy je mieć w swoim wnętrzu, starajmy się wybierać jasne barwy, raczej gładkie (bez zbędnych wzorów, nadruków i tłoczeń) i z deliktnych, lekkich i przewiewnych tkanin.

Przestrzeń przepuszcza światło

Pamiętajmy, że jaśniejsze i bardziej przejrzyste zawsze wydają się pomieszczenie przestronne, gdzie światło może się dowolnie przemieszczać. Zagracone pomieszczenia tworzą wiele niepotrzebnych cieni i przytłaczają wnętrze. Przy wyborze mebli warto więc zachować wstrzemięźliwość. Dodatkowym elementem dodającym światła może być lustro - szczególnie takie powieszone na przeciwko okna.

Powiązane artykuły