Zaplecze gospodarcze w domu: gdzie powinny się znaleźć pomieszczenia pomocnicze?

Zaplecze gospodarcze w domu:gdzie powinny się znaleźć poszczególne pomieszczenia pomocnicze?
Fot. thinkstockphotos.com

Pomieszczenia zaplecza gospodarczego powinny mieć nie tylko odpowiedni metraż, lecz także właściwe miejsce na planie domu.

Właściwe, to znaczy jakie? Oczywiście wiele zależy od tego, jaki dom zamierzamy zbudować – parterowy, z poddaszem użytkowym czy nieużytkowym, podpiwniczony czy nie. Bardzo ważne jest także usytuowanie budynku względem stron świata i układ innych pomieszczeń na planie domu. Jest jednak kilka generalnych zasad, którymi należy się kierować.

Jeśli to tylko możliwe, kotłownię, garaż, ogólne pomieszczenie techniczne warto zlokalizować od frontu domu, w pobliżu strefy wejścia. Jeśli znajduje się ona od północy lub od wschodu, zaplecze gospodarcze będzie pełnić dodatkowo funkcję bufora cieplnego. Umieszczone od strony ulicy sprawi ponadto, że wnętrza mieszkalne, rekreacyjne, będą wychodzić na prywatną cześć działki.

 Dobrze też pamiętać o kilku zaleceniach szczegółowych: funkcjonalna przechodnia spiżarnia może się znaleźć między kuchnią a przedsionkiem połączonym z garażem – znacznie ułatwi to wnoszenie zakupów zmotoryzowanym członkom rodziny. Kotłownia z wyjściem na zewnątrz będzie zarazem pełnić funkcję schowka ogrodowego. Pralnia powinna być zlokalizowana w pobliżu sypialni i łazienki rodzinnej – a zatem niekoniecznie na parterze domu.

Powiązane artykuły