Z gazu płynnego na ziemny. Na co zwrócić uwagę przy przerabianiu kotłowni?

Z gazu płynnego na ziemny. Na co zwrócić uwagę przy przerabianiu kotłowni?
Fot. thinkstockphotos.com

Na korzystanie z gazu płynnego często decydują się ci, którzy liczą, że w przyszłości zostanie do ich działki doprowadzony gazociąg i że wtedy będą mogli korzystać z tańszego gazu ziemnego. Na co zwrócić uwagę przy takiej zmianie?

Kotły gazowe można w prosty sposób przezbroić, czyli przerobić tak, żeby zamiast jednym rodzajem gazu mogły być zasilane innym. Nie trzeba zatem inwestować w inne urządzenie grzewcze na czas oczekiwania na podłączenie do gazociągu. Od razu można wykonać kotłownię, której całe wyposażenie będzie odpowiednie także po zmianie paliwa.

Przejscie z gazu płynnego na gaz ziemny

Trzeba jednak pamiętać, że gaz płynny, czyli propan, w przeciwieństwie do gazu ziemnego, czyli metanu, jest cięższy od powietrza. Wynika z tego konieczność zastosowania pewnych dodatkowych środków bezpieczeństwa. Gdyby doszło do wycieku propanu w kotłowni, gromadziłby się on przy podłodze. Dlatego na poziomie podłogi trzeba wykonać otwór w ścianie zewnętrznej, którym gaz będzie mógł swobodnie wypłynąć poza budynek. Z tego względu kotłownia musi być usytuowana powyżej poziomu terenu – kotła na gaz płynny nie można zainstalować w piwnicy! W podłodze kotłowni nie może być żadnych zagłębień, wpustów ani studzienek kanalizacyjnych. Jeżeli pod pomieszczeniem kotłowni jest kondygnacja podziemna, to wszystkie przejścia instalacji przez podłogę muszą być gazoszczelne.

>>> Ogrzewanie gazem płynnym. Co musisz wiedzieć? [KLIKNIJ!]

Pozostałe wymagania jakie musi spełniać pomieszczenie z kotłem gazowym są takie same niezależnie od tego, czy jest zasilany gazem płynnym, czy gazem ziemnym. Przy zmianie rodzaju paliwa nie trzeba dokonywać żadnych przeróbek poza przezbrojeniem kotła i podłączeniem go do instalacji gazu ziemnego. Warto tylko zaślepić otwór wentylacyjny przy podłodze, który w przypadku gazu ziemnego nie jest już potrzebny. W razie wycieku gaz lżejszy od powietrza wypłynie z budynku przez otwór wentylacji grawitacyjnej wywiewnej znajdujący się przy suficie. Jest on zawsze niezbędny w kotłowni, niezależnie od rodzaju stosowanego paliwa i typu kotła. Otwór przy podłodze w kotłowni na gaz płynny go nie zastępuje – jest dodatkowym elementem systemu wentylacji.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły