Słońce i upał na poddaszu: jak się przed nimi chronić? AKCESORIA

Słońce i upał na poddaszu: jak się przed nim chronić? AKCESORIA
Fot. roto.pl

W upalne dni na poddaszu temperatura staje się nie do wytrzymania. Aby tego uniknąć warto zamontować praktyczne akcesoria okienne, które pomogą zabezpieczyć poddasze przed ostrym słońcem i upałami. Co wybrać: jakie rolety, żaluzje, moskitiery?

Nawet wtedy, gdy dach jest dobrze zaizolowany, a okna szczelne, promienie intensywnego słońca przenikają do pomieszczeń przez szyby, skutecznie podnosząc panującą na poddaszu temperaturę.

Ochrona na zewnątrz: rolety i markizy

Klasycznym rozwiązaniem pozwalającym na całkowite zaciemnienie pomieszczenia jest roleta zewnętrzna. W lecie skutecznie chroni przed upałem, a w zimie przed mrozem, dodatkowo umożliwiając zabezpieczenie szyby przed różnymi uszkodzeniami, na przykład spowodowanymi  burzą z gradobiciem.

Chcąc uniknąć upału bez utraty dopływu światła, warto zdecydować się na markizę. Jest ona w stanie zredukować jasność promieniowania aż o 95%, zapewniając na poddaszu przyjemną, klimatyczną atmosferę.

Ochrona wewnątrz

Wśród rozwiązań stosowanych wewnątrz pomieszczeń znajdziemy szeroką paletę rolet, które dzięki różnorodności dostępnych materiałów, barw i wzorów, mogą być dodatkową dekoracją wnętrz. Interesującym i wyjątkowo stylowym rozwiązaniem są rolety plisowane.

Tradycyjnym sposobem szybkiej i wygodnej regulacji dopływu światła do wnętrz są też oczywiście klasyczne żaluzje. Modele z aluminiowymi lamelami łatwo utrzymać w czystości, dzięki czemu doskonale nadają się do pomieszczeń o podwyższonym poziomie wilgotności, takich jak łazienka czy kuchnia. W okresie letnim warto pamiętać także o montażu moskitiery. Jej zalety docenimy zwłaszcza podczas upalnych nocy i wieczorów, gdy pozostawiając okno otwartym, nie będziemy musieli obawiać się uciążliwych owadów.

Wybierając odpowiednie akcesoria do okien połaciowych należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy ich konstrukcja umożliwia łatwy i trwały montaż. Warto także zastanowić się nad wyborem metody otwierania – w wysoko położonych, trudniej dostępnych miejscach docenimy możliwość zdalnego sterowania elektrycznego za pomocą pilota lub przełącznika. W przypadku rolet wewnętrznych najlepiej sprawdzą się te wykonane z  impregnowanego materiału, odpornego na płowienie i łatwo zmywalnego. Stosując odpowiednio solidne i trwałe akcesoria możemy być pewni, że będą one spełniać swoje zadania przez niejedno upalne lato.

mat. pras. roto.pl

Powiązane artykuły