PŁYTY MEBLOWE. Jakie są ich rodzaje, czym się różnią? Alfabet płyt drewnopochodnych

Obecnie niewiele mebli zrobionych jest z litego drewna, najczęściem ich budulcem są różne płyty przypominające drewno. Co kryje się za nazwami płyt drewnopochodnych: pilśniowych (MDF, HDF, LDF), płyt wiórowych i paździerzowych?

Meble oraz inne elementy stolarskie najczęściej robione są z różnego rodzaju płyt drewnopochodnych – sklejki, płyt pilśniowych, płyt wiórowych lub paździerzowych. Ponieważ płyty meblowe są najczęściej okleinowane lub laminowane, często nie wiemy, co tak naprawdę znajduje się pod ich zewnętrzną powłoką.

Płyty pilśniowe

W meblarstwie najczęściej wykorzystuje się płyty pilśniowe - tak zwane MDF-y. Powstają one ze sprasowanej rozwłóknionej masy drzewnej. W podobny sposób powstaje inna odmiana płyt pilśniowych - płyty HDF, które są twardsze od płyt MDF, oraz miękkie płyty pilśniowe LDF.

Płyty wiórowe

Wiele zastosowań mają też płyty wiórowe, które są produkowane z wiórów drzewnych sklejanych klejami syntetycznymi. Zależnie od ułożenia wiórów oraz spoiwa użytego do zespolenia, płyty te są używane w meblarstwie lub budownictwie.

Płyty paździerzowe

Płyty paździerzowe są najmniej szlachetną odmianą płyt drewnopochodnych - powstają ze spojenia klejem zdrewniałych łodyg roślin.

Sklejka

Do produkcji mebli często używana jest też najbardziej przypominająca naturalne drewno, droższa sklejka. Składa się ona z cienkich warstw drewna sklejonych ze sobą klejami żywicznymi.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły