Prace ogrodowe w lipcu: pielęgnacja drzew i krzewów owocowych

xxx

Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych w miesiącu lipcu jest tak samo ważna, jak wiosną. Sprawdź, co należy robić aby drzewa i krzewy obficie owocowały, i które rośliny dobrze znoszą letnie ciecie.

Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych w lipcu:

1. Prace ogrodowe w lipcu zacznijmy od przerzedzenia zawiązków owoców, ale tylko późnych odmian jabłoni. Dzięki temu owoce, które zostały na drzewie będą większe i lepiej wybarwione.

2. Należy także zadbać o drzewa owocowe prowadzone w szpalerze. Wszystkie młode przyrosty należy przymocować do drutu. Te wyrastające w stronę międzyrzędzi, czyli oddalające się od szpaleru należy delikatnie przegiąć i też przymocować do drutu.

3. Lipcowe cięcie drzew i krzewów owocowych.

Cięcie bardzo dobrze znoszą truskawki. Czynność tą wykonujemy ok. 2 tygodnie po ostatnich zbiorach na 3-letnich truskawkach, starsze nadają się juz tylko do usunięcia z zagonów. Krzaczki truskawek ścinamy na wysokość około 7 cm i opryskujemy je środkiem grzybobójczym. 

Krzewy jagodowe prześwietlamy po zbiorach. Usuwamy chore i starsze gałązki.

Zalecane jest także letnie cięcie drzew pestkowych. Takiemu cięciu poddajemy przede wszystkim wiśnie. Zabieg ten ma na celu zwiększenie owocowania. Owoce z takiego drzewa będą zdrowsze, a rany po cięciu bardzo szybko się goją. Wycinamy chore i połamane gałęzie oraz te ze słabszymi owocami - nie będą one konkurować o soki z pozostałymi owocami.

4. Lipiec to również wysyp szkodników. Regularnie sprawdzamy, czy na drzewach i krzewach nie pojawiły się mszyce. Pierszą walkę podejmujemy stosując środki ekologiczne. Jeśli mszyce silnie zaatakowały nasze rośliny to możemy zastosować chemiczne środki, ale tylko te bezpieczne dla owadów pożytecznych.