Płytki na ścianę do kuchni i łazienki – które wybrać? PORADNIK REMONTOWY

Płytki na ścianę do kuchni i łazienki – które wybrać? PORADNIK REMONTOWY
Fot. thinkstockphotos.com

Wybieramy płytki na ścianę do kuchni i łazienki. Z jakiego powinny być materiału? W jakim rozmiarze? Sprawdź!

Kafelki do łazienki i kuchni – z jakiego materiału?

Jako okładziny ścian w kuchni i łazience najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne – szkliwione, matowe lub polerowane. Mają niską nasiąkliwość, są łatwe w pielęgnacji oraz odporne na środki chemiczne. Ich odmianę stanowi glazura (płytki z fajansu), idealna do obudowy sanitariatów. Do wnętrz o dużej wilgotności polecamy zwłaszcza gres, czyli płytki prasowane na sucho. Dobrze radzą sobie z wodą, ich nasiąkliwość wynosi bowiem tylko 0,5%. Mogą imitować kamień lub drewno.

>>> Płytki ceramiczne: jakie powinny mieć parametry? [KLIKNIJ!]

Równie niską nasiąkliwość, a przy tym najwyższą twardość mają płytki klinkierowe. Mogą być szkliwione lub nie, gładkie lub strukturalne. Do kuchni, w miejscach narażonych na działanie tłuszczu i brudu, lepiej wybrać te najgładsze. A może kamień? Najtańszy i najmniej wymagający jest granit. Marmur i trawertyn należy poddać impregnacji. Unikaj wapieni i piaskowców, są zbyt porowate i nasiąkliwe. Od niedawna popularnością cieszą się płytki z betonu. Polecamy zwłaszcza te malowane, pokryte impregnatem.

Płytki do kuchni i łazienki – jaki rozmiar?

Mozaiką i małymi płytkami, np. 10x10 cm, łatwiej obkłada się ściany z zaokrągleniami, wąskimi wnękami. Płytki wielkoformatowe, np. 40x100 cm, wyglądają solidnie, nowocześnie, ale mogą przysparzać kłopotów w transporcie oraz w montażu. Staraj się dopasować ich wymiar do długości ściany i szerokości szafek. Im mniej przycinania płytek, tym mniejsze koszty i szybsze prace glazurnicze.

Powiązane artykuły