Ogrzewanie podłogowe. Czy jest lepsze od grzejnikowego?

Popularność ogrzewania podłogowego systematycznie rośnie, ale nadal nie jest ono wybierane tak często jak grzejniki, choć według wielu opinii jest od nich lepsze. Na czym polega jego przewaga nad grzejnikami? Co powstrzymuje inwestorów przed instalowaniem takiego sposobu ogrzewania?

Zalety ogrzewania podłogowego


Powodów, dla których ogrzewanie podłogowe jest uważane za system bardzo dobry, a nawet lepszy od grzejnikowego jest co najmniej kilka. Po pierwsze podłogówka zapewnia optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniach, co jest bardzo ważne dla komfortu użytkowników. Po drugie – dzięki niewysokiej temperaturze wody w instalacji dobrze współpracuje z niskotemparaturowymi źródłami ciepła (pompą ciepła, kotłem kondensacyjnym) i jest korzystna ze względów higienicznych (nie przypieka się kurz). Dzięki dużej powierzchni grzewczej o niskiej temperaturze oraz korzystnemu rozkładowi temperatury w pomieszczeniu ogrzewanie połogowe pozwala też na obniżenie kosztów eksploatacji, bez uszczerbku dla komfortu cieplnego.

ZOBACZ >> Tajniki wykonania posadzki drewnianej na ogrzewaniu podłogowym

Ograniczenia dla ogrzewania podłogowego

Jak każdy system grzewczy ogrzewanie podłogowe ma też pewne ograniczenia. Ma dużą bezwładność cieplną, która wprawdzie ułatwia współpracę z kotłem, ale utrudnia szybkie zmiany wydajności, co nie pomaga w oszczędzaniu energii. Wymaga też starannego wykonania, bo naprawa gotowego systemu jest bardzo trudna i kosztowna.

PRZECZYTAJ >> Jaka jest maksymalna dopuszczalna temperatura podłogi?

Powiązane artykuły