Czy garaż w domu powinien być ogrzewany?

Wielu inwestorów budując dom z garażem zadaje to pytanie i ma kłopot z uzyskaniem jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma bowiem przepisów, które by to nakazywałyby, tak jak w przypadku pomieszczeń mieszkalnych. Nie ma też zakazu wykonania instalacji grzewczej w garażu.

Decyzja o ogrzewaniu garażu, bądź nie, należy do inwestora lub projektanta. Warto jednak pamiętać, że będzie ona miała wpływ i na komfort użytkowania,  i na koszty eksploatacji domu.

Boisz się korozji? Nie ogrzewaj garażu

Jeśli garaż ma być wykorzystywany wyłącznie do parkowania samochodu, nie warto go ogrzewać. Wprawdzie przyjemnie zimą wsiadać rano do ciepłego auta, ale sól z błota pośniegowego zebranego z ulic przez koła i podwozie plus ciepło to przyspieszona korozja. Tak powie każdy blacharz. Współczesne samochody są wprawdzie lepiej zabezpieczone niż starsze modele, ale lepiej nie kusić licha. Garaż nieogrzewany powinien mieć otwory do wentylacji o powierzchni co najmniej 0,04 m2 (na każde stanowisko postojowe), a ściana miedzy nim i domem powinna być ocieplona tak jak zewnętrzna.

Co innego, jeżeli planujemy wykorzystywać garaż także jako pomieszczenie gospodarcze, miejsce do majsterkowania czy innych prac. Bez ogrzewania zimą będzie to raczej niemożliwe.

W garażu ogrzewanym należy przewidzieć wentylację grawitacyjną przez kanał wentylacyjny o wysokości nie mniejszej niż 2 m wyprowadzony ponad dach.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły