Które bramy nadają się do garaży ogrzewanych?

Które bramy nadają się do garaży ogrzewanych?
Fot. HORMANN

Izolacyjność termiczna bramy ma znaczenie wtedy, gdy garaż jest połączony z budynkiem, a zwłaszcza jeśli będzie ogrzewany. Przez bramę o niedostatecznej izolacyjności mogłoby uciekać ciepło, narażając nas na sporą stratę energii i wyższy koszt ogrzewania. Jak dobrać bramę do garażu?

Dobrze ocieplone bramy trzeba instalować w garażach ocieplonych oraz wówczas, jeśli ściana dzieląca dom od garażu ma niższą izolacyjność termiczną niż ściany zewnętrzne. Tak bywa najczęściej w sytuacji, kiedy budynek zostaje ocieplony od zewnątrz metodą lekką mokrą lub lekką suchą. Czasami jednak nawet dom o wysoce ciepłochronnych ścianach jednowarstwowych lub trójwarstwowych ma ścianę oddzielającą go od garażu wykonaną tak, że jej współczynnik przenikania ciepła U jest zanadto wysoki, a więc niekorzystny.

Bramy z ciepłym płaszczem lub ciepłym skrzydłem

Bramy segmentowe mają warstwę termoizolacyjną między zewnętrznymi ściankami segmentów. Jest to najczęściej pianka poliuretanowa grubości od 2 do 5 cm. Polistyren lub pianka stanowią też ociepleniowe wypełnienie skrzydeł bram uchylnych.

Bramy rolowane, składają się z podłużnych listew. Każda z nich ma między ściankami wkładkę ocieplającą, najczęściej poliuretanową. Współczynnik przenikania ciepła U dla bram z ociepleniem powinien wynosić nie więcej niż 2 W/(m2.K). Zazwyczaj kształtuje się na lepszym poziomie 1,1-1,7 W/(m2.K). Dostępne są już bramy o współczynniku U – 0,8-1,0 W/(m2.K).

Niższy współczynnik U mają bramy uchylne. Zawdzięczają to jednorodnej budowie.

W bramach segmentowych i rolowanych, miejsca połączeń ich elementów obniżają odrobinę właściwości ciepłochronne. Bramy uchylne mogą jednak mieć gorszą szczelność obwodową. Izolacyjność termiczna, nieocieplonych bram rozwieralnych, uchylnych lub segmentowych, wykonanych z drewna, zazwyczaj jest dość dobra, jednak niewystarczająca dla domów energooszczędnych, a tym bardziej pasywnych.

Szyby tak, ale ciepłe

Jeśli zdecydowałeś się na ocieploną bramę z szybkami doświetlającymi, zwróć koniecznie uwagę, czy one dorównują bramie pod względem izolacyjności termicznej. Ich współczynnik U powinien być zbliżony do współczynnika U bramy.

Koniecznie z uszczelkami 

Nie tylko materiał termoizolacyjny chroni przed utratą ciepła. Wiele zawdzięcza się też gumowym oraz szczotkowym uszczelkom, które zatrzymują wilgoć i podmuchy zimnego powietrza. Uszczelki znajdują się na obwodzie bram uchylnych lub między segmentami bram segmentowych.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły