Kiedy warto wybrać kocioł dwufunkcyjny?

Kocioł dwufunkcyjny przygotowuje ciepłą wodę na potrzeby ogrzewania (zasila instalację grzewczą) i wodę użytkową, z której korzystamy w łazienkach i kuchni. Ma on wiele zalet, ale i pewne ograniczenia. Zobacz JAKIE.

Zalety kotła dwufunkcyjnego

Kocioł dwufunkcyjny można powiesić w łazience lub w kuchni w rzędzie szafek, warto go zatem wybrać, gdy dom jest nieduży i trudno wygospodarować osobne pomieszczenie na kocioł. Najlepiej wówczas wybrać kocioł z zamkniętą komorą spalania, bo cały proces spalania jest odcięty od pomieszczenia, w którym jest zamontowany. Jest to więc bardzo bezpieczne urządzenie do ogrzewania. Za estetyczną obudową znajduje się całe wyposażenie niezbędne do działania instalacji grzewczej, takie jak pompa obiegowa, zawór bezpieczeństwa, odpowietrznik i przeponowe naczynie wzbiorcze oraz konieczna armatura odcinająca. Dzięki temu montaż kotła nie jest skomplikowany. Kolejnym ważnym atutem kotła dwufunkcyjnego jest jego cena – jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem.

Kocioł z przepływowym podgrzewaczem czy zasobnikiem c.w.u.?

Kotły dwufunkcyjne mogą mieć wbudowany przepływowy podgrzewacz wody lub niewielki zasobnik c.w.u. W kotle z wbudowanym przepływowym podgrzewaczem ciepła woda przygotowywana jest na bieżąco – wtedy gdy odkręci się kran z ciepłą wodą. Gdy wybierze się taki rodzaj kotła dwufunkcyjnego, trzeba liczyć się z tym, że na podgrzanie wody do żądanej temperatury trzeba chwilę poczekać, a gdy ciepła woda będzie pobierana w kilku miejscach jednocześnie, kocioł może nie nadążyć z podgrzewaniem wody do wymaganej temperatury. Lepiej zrezygnować z takiego rozwiązania, gdy mamy kilka łazienek, z których na co dzień korzystają więcej niż trzy osoby. Nawet minimalny pobór wody uruchamia kocioł, a więc i pobór energii. Lepiej sprawują się w tym względzie kotły dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem – przy małym zużyciu wody dostarczają ją z niewielkiego zasobnika, a przy dużym – grzeją przepływowo.

Zaleca się, aby kocioł dwufunkcyjny umieścić nie dalej niż 5-7 m od głównego odbiornika c.w.u. Nie można bowiem podłączyć do niego cyrkulacji i w rozległej instalacji c.o. może być problem z zapewnieniem szybkiego dostarczenia c.w.u.

Powiązane artykuły