Kiedy malować sufity i ściany? Wykończenie domu KROK PO KROKU

Kiedy malować sufity i ściany? Wykończenie domu KROK PO KROKU
Fot. thinkstockphotos.com

Wbrew pozorom malowanie ścian w nowo wybudowanym domu nie jest takie proste. Aby farba odpowiednio się przyjęła, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przeczytaj, kiedy najlepiej rozpocząć malowanie sufitów i ścian w wykańczanym domu.

Malowanie ścian i sufitów w nowym domu trzeba rozplanować. Najważniejsze jest to, aby prac malarskich nie wykonywać od razu po nałożeniu tynków wewnętrznych. Między zakończeniem prac tynkarskich mokrych a malowaniem ścian i sufitów musi być przerwa. W tym czasie tynki odpoczywają.

>>> Jak wybrać kolor ścian? Dlaczego warto uwzględnić psychologię barw? [KLIKNIJ!]

Jednak należy pamiętać, że w zależności od położonego tynku, długość odpoczynku będzie różna. Zanim rozpoczniesz malowanie, tynki muszą być całkowicie suche, inaczej farba nie przyjmie koloru, może się łuszczyć, a co gorsze, możesz w ten sposób uszkodzić świeży tynk.

Malowanie ścian – kiedy kłaść farbę na tynku gipsowym?

Przyjmuje się, że średni czas wysychania tynku gipsowego to dwa, trzy tygodnie. Jeżeli wnętrze jest dobrze wentylowane i występuje ruch powietrza, a temperatura w pomieszczeniach wynosi więcej niż 15°C, tynk gipsowy można malować już po 14 dniach. Jednak najpierw należy również sprawdzić jego grubość. Rozpoczęcie malowania po 14 dniach możliwe jest, kiedy grubość tynku nie przekracza 15 mm.

Nakładanie farby na tynki cementowo – wapienne

W przypadku tynków cementowo-wapiennych z rozpoczęciem malowania ścian i sufitów musimy czekać około miesiąca. Im dłużej tynki są sezonowane, tym korzystniej dla ich jakości i trwałości. Czas wysychania tynków zależy od grubości warstwy, wilgotności powietrza i temperatury. Jako minimum wysychania tynku przyjmuje się 20 dni.

Kiedy można rozpocząć malowanie po naniesieniu gładzi?

Gładź nakładana jest jako ostatnia warstwa wykończeniowa tynku. Jej gruntowanie i malowanie można rozpocząć już następnego dnia. Należy pamiętać, że gładź trzeba najpierw zagruntować, a następnie pokryć farbą podkładową. Tak przygotowane podłoże może czekać na malowanie, aż zostaną wykonane pozostałe prace wykończeniowe (montaż drzwi czy układanie podłóg)

Powiązane artykuły