Jakie są rodzaje płyt OSB i czym się różnią?

Jakie są rodzaje płyt OSB i czym się różnią?
Fot. thinkstockphotos.com

Płyty OSB szeroko wykorzystuje się w budownictwie. Są zbudowane w 90 proc. z drewna. Materiał do produkcji tych płyt pozyskuje się głównie z przecinek pielęgnacyjnych lasów.

Płyty OSB to rodzaj płyt drewnopochodnych. Składają się z długich prostokątnych płaskich wiórów drewnianych sklejonych specjalnymi żywicami syntetycznymi. Wióry te są ułożone w określonym kierunku. Są zorientowane. Płyty OSB mają bowiem budowę warstwową – składają się z kilku warstw sprasowanych wiórów, z których każda jest ułożona inaczej. Zewnętrzna warstwa wiórów jest równoległa do długości płyty, a wewnętrzna prostopadła. Budowa ta nadaje płycie dużą wytrzymałość.

>>> Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP? [KLIKNIJ!]

Wyróżnia się kilka rodzajów płyt OSB (OSB 1, OSB 2, OSB 3, OSB 4). Na rynku najczęściej spotykana jest uniwersalna płyta trójwarstwowa OSB 3, która jest uodporniona na wilgoć i może przenosić obciążenia. Dzięki temu nadaje się do stosowania na zewnątrz oraz wewnątrz. Płyta OSB 4 ma mocniej sklejone wióry i lepsze parametry niż OSB 3.

Płyty OSB 1 oraz OSB 2 nie są uodpornione na wilgoć i można je stosować wyłącznie w suchych wnętrzach, do klejenia ich używa się innego rodzaju spoiwa. Płyty różnią się też rodzajem wykończenia krawędzi. Do wyboru są płyty z krawędziami prostymi oraz fazowanymi.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły