Materiały drewnopochodne: jakie do budowy domów drewnianych? Płyty wiórowe i płyty pilśniowe

Podczas budowy domu z drewna możemy wykorzystać wiele materiałów, które są jego pochodnymi. Na przykład z odpadów tartacznych powstają płyty wiórowe i płyty pilśniowe. Są niezbędne na budowie domów szkieletowych do poszycia ścian, stropów i dachów. Mówimy, jakie materiały drewnopochodne wykorzystuje się do budowy domów drewnianych.

Płyty wiórowe: co to jest? Jakie mają zastosowanie?

Powstają na skutek sprasowania w wysokiej temperaturze i pod ciśnieniem masy z wiórów drzewnych spojonej klejem. W ten sposób uzyskuje się element konstrukcyjny o doskonałych parametrach wytrzymałościowych, a jeśli użyjemy klejów z dodatkiem melaminy lub fenolu – wodoodporny. Płyty są wytwarzane w dużych formatach dostosowanych między innymi do modułowej konstrukcji szkieletu drewnianego. Wykonuje się z nich poszycia ścian, stropów i dachów.

Płyty pilśniowe: czym są? Gdzie się przydadzą?

Powstają podobnie jak wiórowe, ale sprasowywanym surowcem jest rozwłókniona masa drzewna. Płyty pilśniowe mogą być dwojakiego rodzaju: twarde lub miękkie (porowate). Te pierwsze stosuje się podobnie jak wiórowe. Są zwykle cieńsze od nich, ale mają lepsze parametry techniczne. Ich wadą jest duża higroskopijność, nie mogą więc być montowane w pomieszczeniach, gdzie występuje duża wilgoć i grozi im kontakt z wodą. Płyty miękkie (porowate) są używane jako materiał do izolacji termicznej i akustycznej zarówno ścian, jak i stropów oraz dachów.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły