Jakie koszty towarzyszą budowie domu, w zależności od rodzaju gruntu?

Budowa domu na terenach zalewowych – jak to robić, na co uważać?
Fot. Andrzej Szandomirski

Budowa domu niesie ze sobą wiele stresu i wydatków, ale też olbrzymią satysfakcję. Warto jednak podejść do niej rozsądnie, nie ekscytując się zawczasu, ponieważ dzięki temu możemy oszczędzić sobie i rozczarowania, i straty pieniędzy. Dotyczy to głównie wyboru odpowiedniego gruntu, na którym stanie.

Budowa domu to marzenie każdego Polaka. Dom nieodłącznie kojarzy nam się z prawdziwym domowym ogniskiem, a jednocześnie wolnością i przestrzenią do życia. Aby jednak tej pięknej wizji nie zniszczyły złe emocje i niepotrzebne stresy, warto spokojnie podejść do tematu i rozsądnie spoglądać na każdy etap budowy.

Czytaj także: >> Budowa domu czy zakup mieszkania: co lepsze? [KLIKNIJ] >>

Koszty budowy domu, a rodzaju gruntu

Budowa domu to ogromny wydatek, w dodatku nigdy do końca nieprzewidziany. Nie da się jednoznacznie określić sumy za jaką wybudujemy dom, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich trudności, które mogą wyniknąć na etapie budowy. Oczywiście, do tego dochodzi jeszcze koszt wykończenia domu, który zwykle jest dwa razy wyższy niż koszt budowy. Aby nie dokładać sobie wydatków, których i tak mamy sporo, warto dokonać dokładnej analizy już na początku budowy, w czasie wybierania działki.

Budowa domu a rodzaje gruntu - ile zapłacimy w rzeczywistości?

Od rodzaju gruntu zależy właściwie wszystko. Nie tylko to, czy zrealizujemy swój wymarzony projekt, ale również to, czy utopimy pieniądze w błoto (dosłownie). Budując dom na podmokłym terenie, musimy liczyć się z kosztami, które poniesiemy przy podwyższeniu terenu, na którym chcemy się budować. Przywiezienie ciężarówek piasku czy żwiru (zwykle w liczbie kilkudziesięciu) to koszt kilku tysięcy złotych. Może się to jednak okazać niewystarczające, ponieważ z czasem dom zacznie osiadać i w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wykopanie na działce małego stawu, w którym mogłyby się zbierać wody gruntowe.

Budowa domu a rodzaje gruntu - podmokła działka to wyższe koszty materiałów budowlanych

Budując dom na podmokłym terenie, musimy również liczyć się z wyższymi kosztami materiałów budowlanych. W takiej sytuacji musimy kupić inny beton (który szybciej zastyga) oraz solidniejsze materiały do izolacji. Powinniśmy również rozważyć dostawienie dodatkowych wsporników, aby zmniejszyć ryzyko szybszego osiadania domu (co może skończyć się pękaniem ścian).

Powiązane artykuły