Jak zaplanować plac budowy? Gdzie trzymać materiały budowlane na działce?

Jeśli dobrze zaplanujesz składowanie materiałów na działce, zyskasz na czasie, a budowa będzie łatwiejsza. Chaos na placu to spore problemy - trzeba przekładać i nosić ciężary na dużą odległość. Jak zaplanować plac budowy, żeby prace przebiegały szybko i sprawnie?

Chcesz się budować? Musisz mieć plan zagospodarowania placu budowy. Jeśli jednego dnia przywiozą ci dwa tiry palet z bloczkami betonowymi, musisz wiedzieć, gdzie ten towar ustawiać, by nie zablokować placu. Musisz wiedzieć, co ma stać bliżej miejsca wznoszenia budynku, a co dalej. Stalowe belki ważą po 300-400 kg. Włożenie ich ręcznie na wysokość więźby może się okazać niewykonalne. Pomyśl, czy na plac budowy wjedzie dźwig i będzie miał miejsce do pracy?

O czym musisz koniecznie pamiętać? Należy wyznaczyć miejsce pod humus (ziemię urodzajną), określić kierunek wjazdu, zrobić miejsce do parkowania samochodów, składowania materiałów budowlanych, a osobno odpadów. Droga transportowa na działce ma wyglądać z góry jak połówka ronda, a brama mieć szerokość nie mniej niż 6-8 metrów.
 

Jak składować materiały? Rada jest prosta: materiały trzeba składować w kolejności ich wykorzystania – im wcześniej będą użyte, tym bliżej domu. 

Kto może ci pomóc w planowaniu? Najlepiej, jeżeli plan placu budowy będzie załącznikiem do umowy o roboty budowlane z ekipą do stanu surowego. Szef tej ekipy na pewno wie, jak to wszystko dobrze zaplanować. Namów go, by zechciał taki plan sporządzić. Zrobi to, by ułatwić sobie później pracę. On też nie chce nosić jakichś materiałów na plecach tylko dlatego, że złożono je gdzieś pod płotem.

Dobra rada. Warto zainwestować w utwardzenie drogi dojazdowej i drogi na działce. Świetnie nadają się do tego płyty drogowe – można je kupić, a po zakończeniu budowy odsprzedać – to sprawdzona praktyka budujących.

Powiązane artykuły