Jak zaplanować efektowne i energooszczędne oświetlenie zewnętrzne? Część III – ogród w dobrym świetle

Jak zaplanować efektowne i energooszczędne oświetlenie zewnętrzne? Część III – ogród w dobrym świetle
Fot. Technolux

Nastrojowo oświetlony ogród staje się magicznym miejscem, gdzie chętnie spędzamy pogodne letnie wieczory. O czym należy pamiętać planując oświetlenie ogrodu? Jak stworzyć efektowne i niedrogie oświetlenie ogrodu?

Co powinno wejść w skład ogrodowego oświetlenia?

  • Na większych działkach, zwłaszcza gdy dom jest usytuowany w głębi posesji, dobrym rozwiązaniem jest wyznaczenie punktów świetlnych wytyczających przebieg chodników, ścieżek czy podjazdu do garażu. Ułatwia to orientację w terenie po zmroku. Jeśli ścieżka jest prosta, wystarczy kilka punktów świetlnych zlokalizowanych w większych odległościach. Gdy jest kręta, rozmieszczenie opraw warto trochę zagęścić.

  • Aby ograniczyć zużycie energii elektrycznej, można zastosować popularne lampy solarne. Wyposażone są one w ogniwa słoneczne, które w ciągu dnia pobierają energię słoneczną i akumulują ją, a po zmroku zasilają źródła światła. Lampy solarne w ogrodzie to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych źródeł światła zasilanych energią elektryczną. Zaletą lamp solarnych jest także fakt, że ich montaż nie wymaga prowadzenia w ogrodzie kosztownej instalacji elektrycznej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że z reguły mają one bardzo małą moc i emitują światło jedynie do 8 godzin. Poza tym lampy raczej słabo świecą, a właściwie jedynie akcentują ogrodowe kontury.

  • Jeśli oświetlenie w ogrodzie jest zasilane energią elektryczną, dobrze sprawdzą się włączniki z programatorem czasu. Zanim jednak zdecydujemy się na założenie instalacji elektrycznej, koniecznie powinniśmy przygotować plan zagospodarowania ogrodu i zastanowić się, gdzie najczęściej będziemy przebywać po zachodzie słońca.

Powiązane artykuły